Výroba tanků Leopard 2A8 (nebo alespoň jejich částí) v České republice by nám hodně pomohla

Zájem o nejnovější verzi německého tanku Leopard 2 roste a je třeba navýšit produkci. To je šance i pro české firmy, které už s tím mají zkušenosti.

Montáž tanku Leopard 2A7 i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Vzhledem ke zvyšování zbrojních výdajů evropských zemí a plánované modernizaci a posílení ozbrojených sil roste samozřejmě zájem také o nové zbraně. Mezi ně pochopitelně patří i tanky, nevyjímaje nejmodernější verzi německého Leopardu 2, což je jediný takto pokročilý tank, který se v současné době v západní Evropě vyrábí. A jelikož je zájem čím dál vyšší a nejspíše ještě poroste, je potřeba navýšit i produkci. Na tom mohou vydělat také české zbrojařské firmy, protože mají potřebné zkušenosti a mohou se do výroby tanků zapojit.

Ve Šternberku by mohly vznikat věže tanku

Německý výrobce tanků Leopard 2, tedy KNDS, v současné době produkuje maximálně jednotky tanků měsíčně. Navýšení produkce znamená, že by pravděpodobně musel vystavět nové výrobní linky. A to možná i v ČR, ačkoliv o tom, že by se do výroby zapojily i české firmy, zatím není rozhodnuto. Ovšem Echo24 uvádí, že existuje šance na výrobu věží pro Leopard 2A8 ve Šternberku známou společností Excalibur Army.

Možnost licenční výroby těžkých obrněných vozidel nebo jejich významných částí není v Česku (ani dříve v Československu) žádnou novinkou. Například tanky T-72 vyrábělo Československo na základě sovětské licence. Společnost Tatra Defence Vehicle, což je součást koncernu Czechoslovak Group, do něhož spadá také Excalibur Army, zase na základě licence vyrábí obrněné transportéry Pandur II, uvádí společnost na svých internetových stránkách.

Přispět tak ještě výrobou věží, eventuálně i jiných částí, by bylo pro ČR významným krokem, neboť by tím nejenom posílila spolupráce mezi oběma zeměmi, jakož i vojenským průmyslem, ale zejména by tím vznikla nová pracovní místa a docházelo k odvodům do státní kasy.

Na Leopard 2A8 jsou již objednávky

O tanky Leopard 2A8 je v posledních měsících velký zájem. Pořídit si je chce česká armáda, která vyjednává o 76 kusech, i když smlouva ještě není uzavřena. Defence-Industry uvádí, že si tanky objednala také Itálie, zájem má o 132 kusů. Dalším odběratelem bude Norsko, jehož objednávka činí 54 kusů. Tanky bude pochopitelně odebírat i Bundeswehr, který nejenže potřebuje navýšit počet moderních obrněnců, ale také nahrazuje ty darované Ukrajině.

Tank T-72M4CZ

Hlavní bojový tank T-72M4CZ v AČR ještě nějakou dobu zůstane, i když by ho měl nahradit Leopard 2A8. Nic lepšího asi není

Leopard 2A8 vychází z předchozí verze A7; vyzbrojen je dělem ráže 120 mm o délce hlavně 55 ráží, a vybaven je nejmodernějšími systémy řízení palby, zaměřovači, termovizí a dalšími technologiemi, uvádí ArmyRecognition. Na tanku je posílené pancéřování a disponuje také lepším motorem. Velkou změnou je rovněž instalace aktivní ochrany Trophy, která je schopna chránit tank proti protitankovým řízeným střelám a projektilům z granátometu typu RPG. Leopard 2A8 nemá automatické nabíjení, počítá se 4 členy osádky včetně nabíječe.

Tank Leopard 2A8, o který má zájem i Česká republika

Jak velké šance dáváte, že bude Česko zapojeno do výroby Leopardů 2A8?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články