Video: americké tanky M1 Abrams mají několik slabin, takže i když mají skvělou pověst, lze je zničit

Žádný tank na světě, a to včetně amerického Abramsu, není nezničitelný. Vždy se najde způsob nebo zbraň, která umí proniknout i tím nejodolnějším pancířem.

Americký hlavní bojový tank M1A1 Abrams i Zdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
                   

Americký tank M1A1 Abrams měl pověst téměř nezastavitelného obrněného monstra, kterou si získal hlavně ve válce v Perském zálivu, kde si dokázal hravě poradit s iráckými tanky sovětských konstrukcí. Následně se účastnil ještě několika dalších konfliktů, ale v žádném z nich nestál proti adekvátně silnému a vyzbrojenému nepříteli. Když se proto dostal do boje s ruskou armádou, některé jeho slabiny se projevily a vyústily ve zničení.

Sebevražedný dron může M1 Abrams zastavit

Zkušenosti z bojů ukazují, že je Abrams náchylný na útoky sebevražedných dronů, jimž není schopen odolat, uvádí ArmyRecognition. Není to nicméně překvapení, protože to nedokáže žádný ze současných tanků, jelikož byly konstruovány v době, kdy drony neexistovaly a nikdo nepočítal s tím, že budou takovému nebezpečí čelit. Zkušený operátor přitom dokáže zasáhnout tank naprosto přesně, a pokud ví kam, docela snadno ho tím zničit.

Není to ale jediná slabina Abramsu. EssaNews uvádí, že se ho ruským vojákům podařilo zničit i protitankovými řízenými střelami, i když ani to nemusí být veliké překvapení, protože ruská armáda disponuje výkonnými protitankovými zbraněmi – tou nejvýkonnější z nich je 9M133 Kornet. Wikipedia uvádí, že v nejnovější verzi dokáže zasáhnout cíl na vzdálenost až 8 kilometrů a prorazit pancíř o síle větší než 1000 milimetrů RHAe. Tomu možná dokáže Abrams odolat zepředu, ale logicky nemůže mít tak odolný pancíř všude.

Abrams vyžaduje údržbu a zázemí

K velkým slabinám Abramsu patří i jeho náročná údržba, ale to není žádná novinka, jelikož jde o velice sofistikovaný stroj vyžadující neustálý servis. Pro vybavenou americkou armádu to není problém, protože s tím od začátku počítá – pokud ale Abrams používají ozbrojené síly s nedostatečným technickým zázemím, budou se pravděpodobně potýkat s různými poruchami a problémy, které nedokáží odstranit na místě. Tank může poté na bojišti i uvíznout, případně je nutné ho odtáhnout do opravárenského centra.

Hlaveň tanku M1 Abrams v níž se používá munice M829

„Malý velký“ problém pro americké tanky M1 Abrams: doslova roztříštit je může koule rychlá Mach 4, ale zatím pouze teoreticky

Výše uvedené skutečnosti ale v žádném případě neznamenají, že je tank Abrams špatný. Ruská armáda se navíc může setkat jenom s verzí M1A1, kdežto M1A2 SEPv3 je mnohem lepší, uvádí Wikipedia. Americké tanky mají také tajné přídavné pancéřování z ochuzeného uranu, které značně zvyšuje odolnost, ale Američané ho nikomu neposkytují. Nejnovější americké tanky také postupně dostávají systém aktivní ochrany schopný zničit přilétající protitankové střely a pravděpodobně i sebevražedné drony (alespoň některé).

Zničení tanku Abrams

Jaký je váš pohled na tank M1 Abrams?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články