Žádné X, americká armáda vsadí na tank M1E3 Abrams: tato nejnovější verze na dlouho předstihne i ruské T-90M Proryv-3 a T-14 Armata

NÁZOR: Americká armáda chce, a hlavně do budoucna potřebuje, nový typ tanků. A modernizovat M1 Abrams dává větší smysl než vyvíjet zcela nový.

Tank M1A2 Abrams i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Americké ozbrojené síly si v dalším období nehodlají pořizovat nový typ tanku, ale zůstanu u osvědčeného modelu M1 Abrams; neznamená to však, že v současné podobě – naopak má v následujících letech projít výraznými modifikacemi, mj. i redukcí hmotnosti. Jak přesně ale bude budoucí nejmodernější verze tanku označovaná M1E3 vypadat, dosud není jasné. Nejspíše si však něco vezme i z nedávno představeného demonstrátoru Abrams X.

40+ let služby, která přetrvá

Tank M1 Abrams vstoupil do služby v americké armádě již v roce 1980, ale stále je považován za jeden z nejsilnějších svého druhu na světě. Postupem času prošel modifikacemi, dostal silnější dělo, vylepšené pancéřování nebo různé přídavné elektronické vybavení, a to včetně termovize, řízení palby nebo možnosti sdílení informací mezi jednotlivými stroji. V současné době je přitom nejmodernější verzí M1A2 SEPv3 a chystána byla i nástupnická SEPv4, ale americké armáda ji zrušila a chce se soustředit na M1E3.

Demonstrátor AbramsX

AbramsX může být vrcholový predátor mezi tanky a americká „vlajková loď“, jezdit má i na elektřinu, díky čemuž nepůjde snadno zaměřit

Problémem SEPv4 měl být nárůst hmotnosti, mluvilo se až o 76 tunách, což by samozřejmě zatěžovalo pohon a ztěžovalo mobilitu. Armáda chce proto jiný přístup založený na kombinaci prvků plánovaných pro SEPv4, demonstrátoru Abrams X, jehož hmotnost byla jen 59 tun, a nejnovějších zkušeností z války na Ukrajině. Do té se mimochodem zapojí i tanky M1A1 Abrams dodané Ukrajině z USA, takže budou informace „z první ruky“. Nová verze Abramsu by pak měla do služby vstoupit v roce 2030 a vydržet déle než do roku 2040.

Abrams může dostat hybridní pohon

Jak přesně bude M1E3 vypadat, není dnes vůbec jasné. Známo ale je, že dojde k redukci jeho hmotnosti, maximálně by totiž měla činit současných 73 tun, zároveň má ale vzrůst jeho ochrana. K dispozici bude i systém aktivní ochrany, ale namísto jeho přidání na konstrukci má být integrovaný. Vyloučena pak není ani výměna pohonu, kdy by mohl Abrams M1E3 dostat za současnou plynovou turbínu hybridní pohon představený u Abrams X, což by snížilo spotřebu paliva a zároveň umožnilo využít i elektrického, a tedy tichého pohonu.

Demonstrátor AbramsX iZdroj fotografie: Uživatel Abovfold / Creative Commons / CC BY-SA
Demonstrátor AbramsX

M1E3 by měl být také postaven tak, aby umožňoval snadné modifikace a upgrady. Z předpokladů vychází, že by měl dostat vylepšený zaměřovač střelce a velitele, i nejnovější typy senzorů a nočního vidění. Tanky by pak měly být navzájem datově propojené, aby sdílely co nejvíce informací. Dělo by mělo být připraveno tak, aby bezproblémově zvládalo nový přeprogramovatelný víceúčelový náboj XM1147. Zatím není jasné, zda v tanku zůstane i pozice nabíječe nebo ji nahradí systém automatického nabíjení, což je i řešení v Abrams X.

V součtu by pak měly všechny technologie výrazně překonávat ty, které ruští výrobci využívají v aktuálně jejich nejlepších tancích, a sice v T-90M Proryv-3. Ono je vlastně i logické, že budoucí vývoj přinese něco lepšího, nicméně už teď se mohou tanky Abrams s těmi ruskými poměřovat. Tvrzení je hodně spekulativní u T-14 Armata, ta by totiž měla být papírově v předstihu, ale boje asi není schopen jediný kus. V dalších letech je navíc nepravděpodobně, že by Rusko dokázalo investovat do vývoje tak obrovské finanční prostředky jako doteď.

M1 Abrams, hlavní bojový tank tank

Americké tanky M1 Abrams nejspíše na Ukrajině způsobí paniku, ruské T-90M Proryv 3 jim 1 vs. 1 mohou čelit jen těžko

Jaký bude tank Abrams M1E3 oproti konkurenci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články