Norský systém protivzdušné obrany NOMADS zastane jednu z nejdůležitějších rolí v budoucích konfliktech

Sebevražedné drony nebo řízené střely jsou pro jednotky na bojišti velikým nebezpečím. Jejich bezpečí by ale mohl zajišťovat NOMADS.

Systém protivzdušné obrany NOMADS i Zdroj fotografie: Kongsberg
                   

Zkušenosti z posledních let ukazují, že s rozvojem dronů jsou pozemní jednotky zranitelné nejenom ze strany letadel, vrtulníků a řízených střel, ale také různých leteckých dronů. Je proto nutné, aby moderní armády uměly jednotky na zemi účinně chránit. Systém protivzdušné obrany toho schopný musí zvládat cíle na nebi lokalizovat i ničit, a zároveň potřebuje být mobilní a poskytovat ochranu obsluze. Vše to má splňovat norský systém NOMADS.

NOMADS využívá prvky z NASAMS

Konstruktérem systému protivzdušné obrany krátkého dosahu NOMADS je norská společnost Kongsberg stojící za známým systémem NASAMS. Na svých internetových stránkách uvádí, že při konstrukci využila zkušeností právě z něj, respektive má NOMADS obsahovat jeho klíčové funkce velení a řízení. Nová zbraň má být za pomoci svého radaru typu AESA a dalších senzorů schopna zachytit letouny, vrtulníky, řízené střely i drony, a ty efektivně ničit.

Dvě vozidla systému NOMADS iZdroj fotografie: Kongsberg
Dvě vozidla systému NOMADS

Výhodou NOMADS je jeho umístění na vozidle ACSV G5 od německé společnosti FFG – zkratka ACSV znamená obrněné bojové podpůrné vozidlo. Jde o pásové vozidlo poskytující velmi dobrou mobilitu a ochranu osádky navržené k tomu, aby na něj bylo možné umístit různé moduly. Na délku má 6,93 metrů a hmotnost 26 tun, uvádí FFG na svých internetových stránkách, ale s modulem protivzdušné obrany bude pravděpodobně o něco těžší. Pohybuje se přitom rychlostí až 74 km/h a jeho dojezd na plnou nádrž činí 600 kilometrů.

Systém NOMADS může spolupracovat

Hlavní zbraní systému NOMADS jsou čtyři střely, a ArmyRecognition uvádí, že byl původně konstruován na střely IRIS-T, ale protože jich nemusí být dostatek, došlo k úpravě na střely vzduch-vzduch AIM-9X Sidewinder. Obě střely ovšem mají infračervené vyhledávání, přičemž IRIS-T uletí podle typu až 40 kilometrů, kdežto Sidewinder pak až 20 kilometrů. Navíc je na vozidle umístěna stanice s kulometem ráže 12,7 milimetrů s denními a nočními senzory, a právě s její pomocí by mělo být možné na krátkou vzdálenost likvidovat i menší drony.

NASAMS, americký protiraketový systém

100% úspěšný, zatím: Amerika chrání Kyjev protivzdušným systémem NASAMS, který hlídá i Washington. Patří k nejlepším na světě

U NOMADS je předpokladem, že bude jednotky doprovázet přímo na bojiště, ale měl by být i součástí integrované protivzdušné obrany. Twz uvádí, že prostřednictvím architektury příkazů a řízení C2 převzatého z NASAMS ho lze propojit s dalšími systémy protivzdušné obrany ve standardech NATO. Takováto kombinace několika typu zbraní s různým dosahem a schopnostmi by měla vojákům poskytovat vysokou míru ochrany nebe nad nimi.

Systém NOMADS

Existuje efektivnější způsob ochrany vojáků na bojišti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články