Ruské tanky T-90M a T-72B3M jsou dnes „jiné“: zejména mají něco z T-14 Armata a pociťují absenci západních dílů

Ačkoliv mají stále stejné označení, jsou v některých směrech zásadně odlišné. Může to být i matoucí, ale v Rusku si možná některé změny úplně nepřipouští.

Ruský hlavní bojový tank T-90M i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K nejmodernějším ruským tankům patří modely označované jako T-90M a T-72B3M. V prvním případě jde buď o zcela nově vyrobené kusy nebo zmodernizované starší typy T-90A, v druhém pak o modernizované T-72 (pravděpodobně ze skladů). A ačkoliv označení zůstává již několik let stejné, jsou dnešní tanky o trochu jiné. V některých případech jde o poučení se z jejich nasazení a snahu jejich vlastnosti vylepšit, v jiných zase o reakci na západní sankce.

Systém z T-14 Armata na slabších tancích

Mezi hlavní cíle konstruktérů patří navyšování odolnosti tanků. U T-90M a T-72B3M jsou to mimochodem i opatření, aby je nemohly snadno překvapit drony, které je jinyk dokáží úspěšně ničit. V takových případech je na ně montováno rušící zařízení jako Zashchita a Sapsan-Bekas schopné drony odhalit a někdy i rušit. Instalovány jsou však dle NationalInterest i různé střechy a zástěny ve snaze minimalizovat následky zásahu dronem. Na dalších místech se potom objevují i nové bloky reaktivního pancíře, a to v podstatě všude, kam je možné je umístit.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M iZdroj fotografie: Uralvagonzavod
Tank T-90M

Na některých nových tancích se údajně objevuje i systém aktivní ochrany Afghanit. Vyvinutý a otestovaných byl pro tanky T-14 Armata, uvádí ArmyRecognition, ovšem tento tank není v sériové výrobě, a tak ruští technici systém dle všeho montují na typy, které průmysl produkuje. Afghanit má být schopen detekovat zaměření tanku třeba zbraní s laserovým zaměřování, a v reakci ho zahalit do dýmu či spustit elektronické rušení. Zároveň je ale schopen ničit přilétající střely, aby se k tanku vůbec nedostaly. Je však otázka, jak moc je v praxi účinný.

Bez Západu jsou ruské tanky horší

Změnou mohou tanky projít také v případě, že je využit nový typ střeliva. Jedním z nich je výbušná tříštivá munice 3OF82 Telnik, a ruský server TopWar uvádí, že je naplněna 450 kusy malých segmentů, a ještě má programovatelný zapalovač. Nedetonuje tedy při dopadu na cíl, ale v přesně určené vzdálenosti před ním. Obsažené střepiny se při detonaci uvolní a zasypou plochu o velikosti 42 metrů čtverečních, takže mají značný plošný účinek. Díky němu jsou pochopitelně velmi nebezpečné pro pěchotu a nepancéřované cíle.

M1 Abrams, hlavní bojový tank tank

Americké tanky M1 Abrams nejspíše na Ukrajině způsobí paniku, ruské T-90M Proryv 3 jim 1 vs. 1 mohou čelit jen těžko

Na druhou stranu nemusí být současné tanky T-90M a T-72BM vždy lepší než ty vyráběné před 3 lety. V některých oblastech jsou nové ruské tanky bez západních technologií horší, protože je kvůli embargu není možné do Ruska dovážet. Týká se to například termovizí do zaměřovačů, kdy byly dovážené západní produkty lepší než ty vyráběné v Rusku, které jsou dnes do nových tanků montované. To znamená třeba horší podmínky při vedení operace v noci.

Konstrukce munice 3OF82 Telnik

Jak jsou na tom podle vás nejnovější typy ruských tanků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články