Ruské tanky T-72 ani T-90M drony tak snadno nepřekvapí, detekují je totiž na vzdálenost 4 km; zničit je ovšem neumí

Drony jsou pro obrněnce velikou hrozbou, ale pokud by o nich osádka včas věděla a dokázala je i zničit, mohlo by to jejich působení dost omezit.

Maskovaný tank T-90M i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny
                   

Sebevražedné drony s kumulativní hlavicí jsou pro obrněnou techniku obrovským nebezpečím, a to včetně těch nejmodernějších tanků. Stačí na ni levný i letoun max. za desítky tisíc korun, a technika za mnoho milionů může shořet. Není proto divu, že se konstruktéři snaží přicházet na způsoby, jak toto nebezpečí odvrátit. Jednou z možností je možnost detekce dronů přímo osádkou tanku, a následná možnost dron zničit.

Detekování dronů a rušení jejich signálu

Mít možnost detekovat drony by údajně měly umět moderní tanky dodávané ruské armádě, MilitaryView již v létě 2023 s odvoláním na ruská média uvedl, že Uralvagonzavod bude na nové T-90 a modernizované T-72 dávat zařízení Zashchita. To by mělo by umět detekovat drony podle jejich vysílacích signálů na vzdálenost až 4 kilometrů, a také je rušit. Další možností má být pak upravený systém Sapsan-Bekas s detekčním dosahem až 10 km.

T90M představuje aktuálně nejúčinnější tank ruských ozbrojených sil, ovšem ani klecová ochrana proti Javelinům na Ukrajině nepomáhá

Na papíře zní takové nápady zajisté dobře, nicméně pokud by osádka o dronu pouze věděla, nic by to na jejím osudu nezměnilo, neboť desítky tun těžký kolos pohyblivému dronu uniknout nedokáže. Kdyby mu ale zároveň dokázala rušit signál, dron by prostě spadl a nadále nikoho neohrožoval. Otázkou však je, zda se nejedná jenom o další historku šířenou propagandou, a jestli zařízení opravdu fungují nebo jich je dostatek. Aktuálně nevím, že by to nějaký systém instalovaný na těžkou techniku uměl – ostatně jsou drony poměrně novou hrozbou.

I klece jsou účinné, ale jenom částečně

Ruská armáda se nicméně nemusí uchylovat pouze k detekci dronů, v nějaké míře totiž poslouží i klece na tancích a jiné technice, které mimochodem dostávaji už přímo od výrobce tanky T-90M a T-72B3M, na což jsme v ArmádnímZpravodaji upozorňovali. Tyto zábrany jsou účinné, pokud dron vletí přímo do ní – ale když se operátor trefí jinam, nepomáhají – a někteří umí být s dronem velmi přesní. Na druhou stranu platí, že ne každý zásah tanku dronem je smrtelný, třeba zásahů granátem, které běžně nosí, může přežít i několik.

Tank T-72B3M s klecí

Ani nové klece na tancích T-90M a T-72B3M ruskou armádu nespasí, v praxi jsou k ničemu a brání posádce

Do budoucna se ale jistě nějaká účinná ochrana obrněné techniky proti dronům najde. Nabízí se využít třeba systémů aktivní ochrany, které jsou budoucností tanků, přičemž detekují přilétající protitankové střely, když je zničí třeba sprškou fragmentačních projektilů. Ale není vůbec problém si představit, že jejich detekční systémy, většinou radary, budou upravené tak, aby dokázaly odhalit i sebevražedný dron, a poté ho zničily. Možností existuje více, třeba mikrovlny nebo lasery, ale řešení musí být jak funkční, tak praktické a nepříliš drahé.

Mikrovlnný protidronový systém

Kdy asi budou mít tanky účinnou protidronovou ochranu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články