Osm klíčových důvodů, proč je Bradley tak dobře hodnocené bojové vozidlo ozbrojených sil

BVP Bradley je jedním z nejdůležitějších opor americké armády a věrným doplňkem tanků Abrams v obrněných jednotkách. Existuje řada důvodů, proč je tak úspěšné a proč ještě ve službě zůstane.

i Zdroj fotografie: Eric Garland / Public Domain
                   

Bojové vozidlo Bradley slouží v amerických ozbrojených silách již od roku 1981. Dalo by se tedy říci, že jde o vysloužilého veterána zralého na odpis. Americké ozbrojené síly sice mluví a jeho náhradě, ale ta v nejbližší době rozhodně rychle neproběhne. BVP tak ještě nějaký rok bude jedním ze základů amerických obrněných jednotek. Shrňme hlavní důvody, proč je tomu tak.

Velké počty kusů

Pro každou armádu je nejen důležité, aby měla vysoce kvalitní zbraň, ale také to, aby si ji mohla dovolit v dostatečném množství. Například nacistické Německo mělo velmi kvalitní tanky, kterým spojenecké tanky nemohly konkurovat, ale prostě jich nedokázalo vyrobit dost. Od svého vzniku ale vozidel Bradley bylo vyrobeno 6724 kusů, což je velmi úctyhodné číslo.

Dobrá ochrana posádky

Ačkoli se Bradley účastnil řady konfliktů, v bojích zahynulo jen málo členů jeho posádek. I nepřítel vozidel zničil jen několik. Třeba ve válce v Perském zálivu byla iráckou palbou zničena jen tři vozidla a zahynulo minimum členů posádek. I když Bradley není tank a není neprůstřelný, poskytuje ochranu více než dostatečnou.

Zabiják tanků

iZdroj fotografie: Public Domain
Bradley odpaluje raketu TOW

I když je Bradley určený hlavně na boj s pěchotou a dalšími bojovými vozidly, je dostatečně vybavený i na boj proti tankům. Ty dokáže elektivně ničit pomocí protitankových raket TOW. Například ve výše zmiňované válce v zálivu vozidla Bradley zlikvidovala více iráckých tanků než americké tanky Abrams.

Skvělá mobilita

Každé bojové vozidlo pěchoty musí být schopné držet krok s hlavními bitevními tanky, které doprovází a vypořádat se s různými typy terénů a překážek. Bradley dokázal, že je skvělým doplňkem Abramsů a za 40 let s nimi úspěšně absolvoval každou bojovou situaci, do které se vozidla dostala.

iZdroj fotografie: Pixabay
Bradley a tank Abrams

Univerzálnost

Bojová vozidla pěchoty nejsou jen doplňkem hlavních bitevních tanků, ale musí plnit i řadu dalších úkolů. Třeba samostatně podporovat pěchotu, vést přímou palbu na nepřítele nebo bojovat s jinými obrněnými vozidly. Bradley se těchto úkolů vždy úspěšně zhostil a jeho různá vylepšení ho dokázala přizpůsobit různých požadavkům boje.

Velký počet variant

Armády bojová vozidla upravují na různé varianty, které jsou určené ke specifickým úkolům. Hlavní varianta M2 je určená k přepravě šesti členů pěchoty, M3 slouží jako průzkumné vozidlo a M4 jako vozidlo velitelské. Ale existují i úpravy Bradley na vozidlo hasičské nebo protiletadlové vybavené raketami Stinger a řada dalších.

iZdroj fotografie: Darrick Fritz / Public Domain
M6 Bradley Linebacker

Náhrada za M113

Podvozek vozidla Bradley byl zvolený jako základ pro náhradu legendárního obrněného transportéru M113, který již zastaral a neposkytoval dostatečnou ochranu posádce. Sériová výroba těchto vozidel začala v minulém roce.

Black Knight

Základ vozidla Bradley si BAE zvolila pro vývoj svého bezosádkového bojového vozidla Black Knight. To by jeho operátoři ovládali na dálku z bezpečného místa nebo jiných obrněných vozidel. Použití mnoha dílů z Bradley znamená výraznou úsporu nákladu a jednodušší údržbu díky znalosti technologií a společným součástkám.

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články