Pákistánský tank Haider je srovnatelný minimálně s T-90, ale nejspíše je lepší. Kombinuje v sobě vyspělé čínské technologie

Pákistán zvládl výrobu moderního tanku, ačkoliv k tomu potřeboval pomoc z Číny. Schopnostmi nejspíše převyšuje své indické protějšky T-90.

Čínský tank VT4 i Zdroj fotografie: Uživatel Mztourist / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pákistán má dlouhodobé spory s Indií, takže si obě země udržují silné ozbrojené síly. Snaží se přitom nejen nakupovat moderní zbraně v zahraničí, ale také je vyrábět v domácích zbrojovkách, aby nebyly závislé na cizích dodavatelích, což se týká i tanků. Zatímco Indie vyvinula moderní tank Arjun, odpovědí Pákistánu se stal Haider.

S tankem pomohla Pákistánu země draka

Vyvinout moderní tank není jednoduché, protože obsahuje řadu špičkových technologií, a Pákistán si proto přizval na pomoc čínské inženýry. Jeho tank je založen na čínském tanku VT4, uvádí DefenceBlog, což je jakási směsice technologií nejmodernějších čínských tanků Type 96B a Type 99A. Čína a Pákistán mimochodem spolupracují na více zbraňových systémech, tím nejznámějším je bojový letoun CAC/PAC JF-17 Thunder.

Mnohé parametry pákistánského tanku nejsou veřejně známé, ale pravděpodobně se budou blížit i moderním západním protějškům. ArmyRecognition uvádí, že tvoří jeho hlavní výzbroj kanon ráže 125 milimetrů s hladkým vývrtem, pravděpodobně půjde o stejnou nebo podobnou zbraň jakou používají moderní čínské tanky. Ta umožňuje používat moderní munici APFSDS, HE, HEAT a protitankové řízené střely. V tanku je zásoba munice na 38 ran a výzbroj doplňuje koaxiální kulomet a dálkově ovládaný kulomet ráže 12,7 mm.

Haider disponuje nejen silnou ochranou

Tank Haider má tříčlennou osádku, z čehož vyplývá, že bude disponovat nějakým typem automatického nabíjení. Vybaven je pak také pokročilým systémem řízení palby s termovizním zaměřovačem a laserovým dálkoměrem, takže může zasahovat cíle i za zhoršené viditelnosti. Dokud ale nebudou známé parametry těchto přístrojů, je velmi těžké posoudit, zda se kvalitou blíží moderním západním nebo moderním ruským tankům.

Indický T-90S

Kterak Indie před lety zachránila Putinovu chloubu, tank T-90: nebýt pořádného „záchranného lana“, nemusela vůbec vzniknout

TheDefensePost uvádí, že by tank měl disponovat robustní ochranou vojáků, která je založena na kompozitním pancíři doplněném reaktivním a rozmístěným pancéřováním. Jaká je celková hmotnost Haideru, nebo zda bude mít nějakou aktivní ochranu, není jasné. Tank má ale dosahovat velice slušné maximální rychlosti až 70 km/h a jeho dojezd je 500 kilometrů. Ačkoliv jsou některé parametry stále neznámé, je jisté, že by měl být schopen postavit se především tankům T-90, protože ty tvoří hlavní obrněnou sílu indické armády.

Tank Haider

Co si myslíte o schopnostech tanku Haider?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články