Video: velmi vzácný ruský systém Palantin dokáže odklonit raketu z M142 HIMARS, ale paradoxně ho může „načapat“ i dron

Prostředky elektronického boje jsou v moderním konfliktu velmi důležité a mohou ovlivnit mnohé. Přirozeně se je proto snaží nepřítel zničit vždy, když je objeví.

Palantin, ruský systém elektronického boje i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Ruské federace
                   

Komunikace, přesné navádění, přenos dat, ale i mnoho dalšího dnes probíhá v armádách elektronickou cestou. A pokud vojákům tyto technologie chybí, jsou rázem mnohem méně efektivní a flexibilní. I to je důvod, proč se nepřítel snaží všechny podobné systémy rušit, zatímco druhá strana se naopak snaží takovému rušení zabránit – především pak ničením prostředků elektronického boje. Mezi ty nejmodernější patří ruský Palantin.

Systém Palantin je ve výzbroji jenom 5 let

Palantin je vcelku nový a docela vzácný, ve výzbroji ho má pouze ruská armáda. Janes uvádí, že do služby vstoupil v roce 2019, a při jeho vývoji inženýři počítali s různými prostředky moderní výzbroje, které je potřebné rušit. Mimo to je velice mobilní, takže zvládá rychlý přesun po vlastní ose, neboť je umístěn na podvozku KamAZ-63501 8×8. Když s ním vycvičená obsluha dorazí na místo, je schopno ho připravit k činnosti do půl hodiny.

Umístění na velikém nákladním automobilu však znamená, že ho lze docela snadno objevit např. průzkumným dronem, jako tomu bylo na videu pod článkem, i když se ho osádka snažila zamaskovat v porostu. Na Palantin vzápětí letěly 2 střely vypálené z raketometu M142 HIMARS. První z nich se netrefila, což umožnilo dvěma členům obsluhy uniknout, uvádí MilIn, ovšem o několik sekund později přiletěla druhá a osud vozidla definitivně zpečetila.

Palantin vytváří jakousi ochrannou kopuli

Systém Palantin je nesmírně užitečný. ArmyRecignition uvádí, že je navržen tak, aby automaticky vytvořil jakousi ochrannou kopuli nad jednotkami, což má umožnit účinnou detekci a boj proti dronům i dalšímu nepřátelskému vybavení. Dosah této kopule je kolem 20 kilometrů, přičemž umožňuje i rušení nepřátelské komunikace a internetového připojení, a některé zdroje tvrdí, že by mohl být schopen narušovat také satelitní navigaci.

Palantin, ruský systém elektronického boje

Video: těžká rána pro Rusko, po jediné ráně ztratilo výjimečný systém elektronického boje Palantin, jehož obranu paradoxně zdolal dron

I to může být důvod, proč první střela z HIMARS minula, protože střely jako M30 a M31 mají inerciální a GPS navádění, uvádí Wikipedia. Jejich přesnost je udávána na 1 metr, což v tomto případě rozhodně neplatilo. Hlavně pak u první střely, kdy rušení satelitní navigace nejspíše kompenzovalo navádění inerciální. Na druhou stranu fakt, že systém objevil dron a celý útok nasnímal, svědčí o tom, že ani moderní Palantin evidentně nedokáže vyrušit všechnu komunikaci, protože obsluha dronu o ni prokazatelně nepřišla.

Zničení systému Palantin střelami z M142 HIMARS

Jak účinný je podle vás ruský systém Palantin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články