Polské bezpilotní pozemní vozidlo PIAP Hunter nové generace dokáže operovat i samo, na nepřítele může mít kulomet i letecký dron

Robotická vozidla jsou v armádních službách vídána stále častěji, a to i s různou výzbrojí. V té polské pomáhá jedno v boji, ale plnit může i další úkoly.

Jedna z verzí dronu PIAP Hunter i Zdroj fotografie: Lukasiewicz – PIAP Institute
                   

Mezi nejnověji zaváděné armádní technologie posledních let patří různé druhy robotických vozidel nebo takzvaných pozemních dronů, jelikož nemusí mít jenom kolový nebo pásový podvozek. Vojáci si od nich slibují ulehčení mnoha úkolů, ať jde o bojové, průzkumné, zásobovací nebo záchranné operace. Jejich vývoj sice není jednoduchý, ale mnohé armády již nějaký typ vozidel zavedly – například v Polsku používají vojáci domácí PIAP Hunter.

Polský dron PIAP Hunter je univerzální

PIAP Hunter se veřejnosti poprvé představil v roce 2020, a jeho výrobce Lukasiewicz – PIAP Institute ho na svých stránkách prezentoval jako platformu na ochranu vybraných oblastí, monitorování státní hranice, hlídkování a průzkum nebo podporu vojáků. Jeho výhodou je hybridní pohon, schopnost pohybovat se v terénu a vyhýbat se překážkám, přičemž operace provádí v autonomních nebo poloautonomních režimech.

Vozidlo má již ve výbavě polská armáda, například 2. střelecká brigáda, a to dokonce v ozbrojené verzi. ArmyRecognition uvádí, že je na něm nainstalovaná bezpilotní věž Arex ZMU-03 vybavená těžkým kulometem ráže 12,7 mm a vrhači kouřových granátů. Věž také disponuje pokročilou stabilizací, má denní kamery i termokamery a laserový dálkoměr a může být ovládána buď z panelu na vozidle, případně operátorem s dálkovým ovládáním.

PIAP Hunter může zapnout bezhlučný režim

Hybridní pohon dronu tvoří generátor energie spojený s trakčními elektromotory, což mu poskytuje dlouhou výdrž a v případě potřeby může používat výhradně bezhlučné elektromotory, uvádí Defence24, čímž může maskovat svůj pohyb. Jeho max. rychlost je 50 km/h a pohon 4×4 mu umožňuje pohyb i v náročném terénu. PIAP Hunter je vybaven přední a zadní kamerou, a po dvou má na každém boku i na zábradlí, což poskytuje skvělý přehled o okolí.

Jihokorejská houfnice K9 Thunder

Co si Polsko objednalo od Jihokorejců před pár měsíci, už představilo na cvičišti. Nákup skoro 2 000 kusů techniky za 340 miliard měl smysl

PIAP Hunter je 470 cm dlouhý a 220 cm široký, a jeho hmotnost dosahuje 3,5 tun – není však jasné, jestli může vézt i nějaký náklad. Spolupracovat pak dokáže s leteckým dronem, pro něhož může mít nainstalovanou plošinu. Zkušenosti z nasazení podobných dronů ukazují, že mohou účinně bojovat například s pěchotou, a výhodné je, pokud jsou chráněné alespoň proti střelbě z ručních zbraní, což ale dostupné informace o Hunteru nikde neuvádí.

Ukázky dronu PIAP Hunter

Jak hodnotíte polský pozemní dron PIAP Hunter?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články