„Putinova osobní zbraň“: odhlučněná pistole PB se stala standardem KGB a GRU a slouží dodnes, i když dostřelí jenom 50 metrů

Bezhlučná zbraň, kterou lze skrytě nosit, je snem mnoha tajných služeb. Pistole PB, která byla vyvinuta pro obávanou sovětskou KGB, se tomuto ideálu přiblížila.

PB, odhlučněná pistole, 1967 i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tajní agenti často potřebují pro své mise a úkoly speciální zbraně. Jedním z hlavních požadavků je přitom utlumení nežádoucího hluku při výstřelu, načež vznikly ve většině zemí světa tlumiče, které lze po drobné úpravě namontovat i na standardní zbraně. V Sovětském svazu na to šli po svém a standardní pistoli Makarov PM přestavěli na odhlučněnou verzi, která se měla stát jakýmsi standardem důstojníků KGB a GRU, ale i „obyčejných“ tajných agentů.

Zbraň navržená ve jménu KGB

V 60. letech 20. století začaly sovětské tajné služby v čele s KGB hledat pro své potřeby novou moderní zbraň, potažmo pistoli. Ta měla mít integrovaný tlumič hluku výstřelu, který mohl být od zbraně oddělen, a ta pak nošena skrytě. Tlumič neměl mít omezující vliv na rychlost střelby ani přesnost, vývojem a výrobou byl pověřen Iževský mechanický závod. Hlavním konstruktérem se stal A. A. Derjagin a pistole PB byla nakonec vyráběna od roku 1967.

PB, rozložená zbraň iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
PB, rozložená zbraň

Práce na zbrani pro „čekisty“ byla značně usnadněna tím, že byl plně přebrán dvojčinný mechanismus z masově vyráběné pistole Makarov, a některé součástky byly zaměnitelně. Naprosto přepracovaná je však hlaveň, která v sobě má otvory, jimiž unikají horké spálené plyny do zadní části tlumiče. Ten je integrován přímo do pistole a v zadní části je kovová síťka, která ochlazuje plyny po výstřelu – resp. jsou pak hnány do přední časti tlumiče přes několik komor, které je chladí a brzdí, a tím dochází k tlumení hluku.

V Bělorusku jako nástroj popravčího

Tlumič má dvě části: přední z hliníku, která je odnímatelná, a menší zadní, ocelovou, ale ta už je součástí zbraně – po odmontování přední časti zbraň z větší části tlumící schopnost ztrácí. Pistole PB váží 0,95 kg (se zásobníkem 1,12 kg) a délka s tlumičem je 310 mm (bez 170 mm). Maximální dostřel vychází na pouhých 50 metrů, velmi přesný pak přesně na polovinu. Velkou výhodou je, že zbraň používá standardní náboje 9×18 mm Makarov, a nikoliv speciální – a tedy často nedostatkovou munici. Zásobník přitom pojme 8 ran.

PB, pistole založená na Makarovu iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
PB, pistole založená na Makarovu

PB se stala vedle služební zbraně KGB (jednu měl nepochybně i agent Vladimir Putin) oblíbenou také u důstojníků GRU. Ve výzbroji ji mají zejména speciální jednotky KGB (později FSB) Alfa a Vympel, a to i přesto, že byla výroba zastavena již roku 1989. Zbraň měla být nahrazena pistolí PSS Vul, která je ovšem drahá a má nestandardní ráži. Roku 2003 proto byla výroba pistole PB obnovena a dnes je služební pistolí FSB. Jedna pistole PB vyjde na 70 000 rublů (tj. asi 16 600 Kč). V Bělorusku je podle opozičních médií zbraň používaná k popravám.

Jak hodnotíte odhlučněnou pistoli PB?

Zdroj: Youtube,
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články