Rakety a dělostřelectvo KLDR je perspektiva pro Rusko; hlavně mocný KN-09 s dosahem až 200 km a nebezpečné balistické střely

Rusko se nejspíše potýká s nedostatkem munice pro dělostřelectvo i raketomety, což by mohla změnit užší spolupráce s diktátorskou KLDR.

Severokorejská balistická raketa i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ačkoliv jsou názory různé, je třeba připustit i variantu, že ruské zbrojovky nezvládají vyrábět zbraně ani střelivo v takovém počtu, aby pokryly veškeré potřeby bojů na Ukrajině. Rusko proto hledá země, z nichž by mohlo oba artikly ve velkém dovážet. Jenomže k tomu není svolný skoro nikdo, tedy až na výjimky – jednou z nich je silně militarizovaná Severní Korea, která má nejen zbrojní průmysl, ale i veliké sklady se zásobami munice. Jedním se segmentů, o nějž mohou mít Rusové enormní zájem, je raketové dělostřelectvo nebo rakety, uvádí MilIn.

Rakety do BM-21 Grad již Severokorejci dodali

Výhodou spojenectví Ruska a Severní Koreje může být zejména to, že severokorejský režim v posledních desetiletích zakládal svou armádu na sovětských nebo čínských systémech. Vyvinul sice i vlastní zbraně, ale i ty bývají velmi podobné, a v mnoha případech kompatibilní. Severokorejci tak mají třeba raketomety BM-21 Grad nebo jejich odvozeniny, a do nich zase spoustu munice ráže 122 mm. Nálezy ukrajinských vojáků z obsazených skladů navíc dokazují, že již Rusko nějaké střely ze Severní Koreje dostalo, doplňuje ArmyRecognition.

Navíc je známo, že severokorejská armáda disponuje i většími raketomety, třeba starými sovětskými BM-20 a BM-24 ráže 200 a 240 milimetrů. Země je dostala někdy v 50. letech 20. století, ale pro Rusko jsou nejspíše nepoužitelné. To ale neplatí o domácích raketometech M1985 a M1991 ráže 240 milimetrů. Experti odhadují, že mají dosah 40 až 60 kilometrů, a v některých ohledech mohou být dokonce lepší než sovětský, potažmo ruský BM-27 Uragan. Severokorejci jich mají přes 200, ale otázkou je, kolik by jich byli ochotni prodat / vyměnit.

Těžký raketomet KN-09 s velkým dosahem

Velkou silou pak disponuje severokorejský raketomet KN-09 ráže 300 milimetrů, který Severokorejci nejspíše zkonstruovali na základě sovětského BM-30 Smerč nebo čínského WS-1B. Jihokorejská armáda odhaduje, že mohou mít jeho střely dosah až 200 kilometrů. Raketomet tvoří 8 odpalovacích tubusů na nákladním automobilu, a některé informace naznačují, že mohou být střely naváděné prostřednictvím GLONASS nebo BeiDou. Severní Korea představila raketomet v roce 2014 a není jasné, kolik jich může nyní mít ve výzbroji. O dodávkách zmíněného hovoří i server NK News, podle nějž začal severokorejský vůdce kontrolovat provoz zbrojovek.

Severokorejská lokomotiva M62

Kimův vlak: co se v něm skrývá odhalují pouhé střípky, má být velmi luxusní, silně pancéřovaný a jistě i extrémně vyzbrojený

Rusko by však mohlo mít rovněž zájem o severokorejské taktické balistické rakety, které by umožnily zasahovat cíle v hloubi Ukrajiny – produkce ruských střel delšího doletu je totiž omezená. Jednou z nich by mohla být KN-23 označovaná i jako Hwasong-11Ga. Designově je podobná ruským balistickým raketám Iskander a nejnovější verze může mít dosah až 600 km, přičemž unese hlavici o hmotnosti 500 kg, a její přesnost je kolem 35 metrů.

Severokorejské raketomety KN-09

Znamená spolupráce Ruska a KLDR začátek nové světové síly, nebo se obě země dostanou do ještě větší izolace?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články