Bez Západu by Rusko bylo bez moderních zbraní, samo je totiž vyrobit neumí. Užívá techniku Francie, Německa i dalších zemí

Důkladná analýza ztracené ruské techniky ukázala, že využívá západní komponenty. Najdete je v tancích, řízených střelách, dronech i dalších zbraních.

Tank T-90 ve vodě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jednou z velkých výkladních skříní Ruska jsou jeho zbraně, které vyváží – nebo spíše vyváželo – do mnoha koutů světa a chlubilo se jejich vyspělostí. Válka na Ukrajině ale umožnila analytikům podívat se do střev ruských zbrojních systémů. A ukázalo se, že jejich základem jsou mnohdy západní technologie a komponenty. Rusko je totiž buď neumí vůbec vyrobit, a když, tak v mnohem horší kvalitě. Bez dílů ze západu se o moderních ruských zbraních mluvit nedá.

Bez francouzské kamery tanky oslepnou

Ukazuje se to například u ruských tanků. Modernizovaná verze tanku T-72 označovaná jako T-72B3 patří k velmi účinným systémům. Ruští technici ji vybavili novým zaměřovacím systémem Sosna-U, což mu umožňuje účinně střílet za každého počasí i při zhoršené viditelnosti. Ale jenom díky termovizní kameře Catherine-FC od francouzské společnosti Thales s rozlišením 758×576 pixelů. Rusko přitom není schopno podobné kamery vyrobit. Jeho pokus nazývaný Agawa poskytoval obraz nevalné kvality.

Kolují však pověry, že mají být k dispozici ruské kamery lepších parametrů; jenže ty zatím nikdo v tancích neviděl. Francouzské jsou používány i v nejnovějších verzích T-90. Jiným příkladem z úplně jiné oblasti mohou pak být moderní korvety Bujan-M. Ty jsou schopny odpalovat řízené střely Kalibr, ovšem k jejich pohonu slouží motory postavené na technologii německé společnosti Deutz AG. I když to firma popírá. Oficiálně tak lodě pohánějí čínské agregáty od Henan Diesel Engine Industry. Ale nejspíše jde o nelicencovanou kopii německého motoru TBD620.

Letecké palivo ze západních surovin

Vyšetřování západních investigativních novinářů odhalilo i možnou spolupráci při výrobě paliva pro ruské bombardéry Su-24 a Su-34. Firma vlastněná BASF má do Ruska dodávat plynový kondenzát sloužící k výrobě leteckého paliva. Podobně mají ruské společnosti spolupracovat i s francouzským Totalem. Západní firmy se brání, že mohou být některé produkty určeny pro civilní trh, ale Rusové je nakonec využijí ve vojenské oblasti.

Vrtulník Ka-52 iZdroj fotografie: Alex Beltyukov / Creative Commons / CC BY-SA
Vrtulník Ka-52 za letu

To může být příklad mnohých čipů tvořících srdce třeba ruských naváděných raket Ch-101 odpalovaných na ukrajinská města. A také jsou součástí vrtulníku Ka-52. Často se jedná o čipy i ze spotřební elektroniky. Jiným příkladem jsou Rusku dodané Íránské drony Mohajer-6. Pohání je rakouský motor Rotax 912 a zajímavé je, že jsou právě agregáty oblíbeným cílem zlodějů po celé Evropě. Proč a kde asi končí se lze pouze dohadovat. Stejně jako elektronikou nadité přístroje na měření rychlosti u švédských silnic. Začaly ztrácet hned po spuštění embarga na Rusko.

Jaké důležité technologie Rusko ještě ze západu potřebuje?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články