„Tankisty cvičíme k boji proti tankům NATO,“ ujišťuje a uklidňuje Rusko. Na vývoj války na Ukrajině to ale nemusí mít žádný vliv

Ukrajina má v dohlednu dostat kolem 150 tanků ze Západu. Federace už proto trénuje osádky svých nejvyspělejších strojů, jak s nimi teoreticky i prakticky bojovat.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M i Zdroj fotografie: Uralvagonzavod
                   

Ruská propaganda přišla se zprávou s cílem uklidnit širokou veřejnost, a nejspíše i samotné vojáky. Podle ní totiž osádky nejmodernějších tanků T-90M nacvičují, jak si počínat v očekávaných střetnutích se Západními tanky. Těch má Ukrajina dostat během jara 2023 zhruba 150, přičemž půjde o německé obrněnce Leopard 2 různých verzí, britské Challenger 2, a ještě americké M1 Abrams (francouzské Leclerc zřejmě dorazí později). Podle většiny expertů jsou tyto tanky v mnoha ohledech lepší než jejich ruské protějšky, i když jsou například těžší. Někteří představitelé v Rusku se přitom nechali slyšet, že cvičí vojáky právě v jejich ničení, uvádí BulgarianMilitary.

Tréninkem prochází osádky nejmodernějších strojů

Podle vyjádření ruského ministerstva obrany se aktuálně tankové osádky učí využívat hlavně největších slabin západních tanků, aby je při vzájemném střetnutí dokázaly snáze zničit, upřesňuje slova DefenseMirror. Zajímavé je, že podle této zprávy prochází výcvikem osádky nejmodernějších tank T-90M, ačkoliv nejpočetnější alternativou v ruském arzenálu by měly být různé modifikace tanků T-72. A do služby by navíc mělo být povoláno až 800 starších tanků T-62, které nejspíše obstojí jenom těžko. Na druhou stranu Ukrajina nejspíše dostane i starší obrněnce Leopard 1.

Američtí, evropští, ale i další experti porovnávali ruské a Západní tanky již mnohokrát. A většinou se shodli, že druhá ze skupin je v mnoha ohledech lepší. Vozidla bývají pohyblivější, a když má jejich dělo ráže 120 milimetrů o 5 mm menší ráži než ruské, munice by měla být účinnější. Západní tanky také mají v přední části silnější pancíř, lepší systémy detekce nepřítele, stejně jako řízení palby. Ve prospěch federativních naopak hovoří nižší silueta a možnost vystřelovat řízené střely.

Tankisté se učí spolupracovat s dronem

Tamní ministerstvo dle Mil tvrdí, že spolu s teoretickým výcvikem sbírají ruské osádky i praktické zkušenosti, například nácvik toho, jak nepřítele ničit na dlouhé vzdálenosti ve spolupráci s dronem. Připravovat se ale mají i na specifické podmínky ukrajinského terénu, protože jestliže se nyní tankisté potýkají s bahnem, v němž je mimo zpevněné cesty obtížné až nemožné bojovat, v létě ho střídá sucho. Bude to tedy příhodný terén pro průjezd těžké techniky, ale zase je třeba počítat s množstvím zarostlých míst, která budou poskytovat velmi dobrý úkryt.

Ujišťování ruské propagandy, že budou tankisté na Západní tanky připraveni, má nejspíše jenom utlumit různé obavy obyvatel i vojáků. Zkušenosti z více než rok bojů ukazují, že se tanky ve vzájemných soubojích utkávají jenom zřídka. Hlavní podíl na počtu zničených tanků mají totiž přenosné protitankové zbraně používané pěchotou, miny, dělostřelectvo, případně různé typy přesně naváděné munice, která mnohdy ničí i takové skvosty jako těžký minomet 2S4 Tulpan.

Nelze proto očekávat, že by se to s příchodem (potažmo příjezdem) Západních tanků na bojiště mělo nějaký způsobem měnit. Přinejmenším to ale Rusku zkomplikuje, ne-li zcela znemožní, masivní tankový útok. Nasadit má sice stovky modernizovaných strojů T-90M, ale obecně řada expertů uvádí, že osádky Západních tanků mohou nepřítele zaměřit (a tedy na něj i zaútočit) díky moderním systémům mnohem dříve, než si jich vůbec všimne. Na druhou stranu ale nelze třeba výsledek střetu T-90M a Leopard 2 odhadovat, když se podobné stroje nikdy dříve nesetkaly.

Srovnání T-90 a Leopardu 2

Které tanky mohou mít navrch?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články