Souboj německého Leopardu 2 a ruského T-90M by byl nerozhodný, klíčovou roli tak bude hrát osádka a zřejmě i štěstí

Německý Leopard 2 by se měl v řádu měsíců utkat s ruským T-90M, tanky jsou ale docela vyrovnané a nelze tedy tvrdit, že jednoznačně zvítězí jedna nebo druhá strana.

Leopard 2 vs. T-90M i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

V řádu několika týdnů nebo pár měsíců má Ukrajina obdržet od Západu první moderní tanky, které jsou mnohem lepší než její starší – byť modernizované – sovětské stroje. Nejpočetnější z nich budou různé verze německého tanku Leopard 2, přičemž dodávky proběhnou z vícero zemí, nejenom z té „mateřské“. Bude to také historicky poprvé, co se tyto stroje střetnou s hluboce modernizovanými tanky sovětské éry, hlavně tedy s jejich posledním derivátem, a sice tankem T-90M. To je aktuálně nejmodernější aktivně používaný tank ruskými ozbrojenými silami.

Klíčovou roli tanku hraje osádka

Jelikož se Leopardy 2 s moderními ruskými stroji ještě nikdy nestřetly, zajímá mnoho expertů i laiků, jak si proti sobě oba tanky povedou. V mnohém jsou odlišné, i když některé parametry mohou mít kupodivu stejné. Zásadním faktorem, který není možné vyčíst z žádných tabulek, bude úroveň výcviku a zkušeností osádek. Obecně lze říci, že pro ukrajinské tankisty půjde o nové stroje, ačkoliv projdou intenzivním výcvikem. Ruští vojáci jsou naopak na T-90 zvyklí léta, ale je nutné připomenout, že značná část (možná většina) dobře vycvičených osádek už padla.

Nasvědčují tomu ostatně i zprávy z federace, která posílá do bojů i instruktory nebo důstojníky ve výslužbě, a nové brance cvičí podobně nezkušení vojáci. V lepší „pohodě“ by přitom měly být ukrajinské osádky, neboť jsou německé tanky známé jako velmi pohodlné a přívětivé, což ale o sovětských ani ruských zásadně neplatí. Rozhodovat bude i přístrojové vybavení, v němž budou mít Ukrajinci výhodu třeba v systémech nočního vidění nebo řízení palby.

T-90M iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Ruský tank T-90M

U ruského T-90M bude záležet o jaký typ půjde. Ty modernizované před válkou mají ještě systém nočního vidění ze Západu, kdežto za války upravené mívají ruský s mnohem horšími vlastnostmi. Ale významný vliv bude mít také pohyblivost. A ačkoliv je německý tank větší a těžší než ten ruský, kupodivu to v tomto směru neznamená negativum. Jeho maximální rychlost 75 km/h je naopak díky silnému motoru vyšší, T-90M zvládá v průměru 60 kilometrům v hodině. Vyšší hmotnost může nicméně Leopardu 2, stejně jako Abramsu, bránit v použití nějakých mostů.

Zbraně obou tanků jsou srovnatelné

Klíčovou roli bude hrát v souboji také ochrana a síla zbraní. Zatímco německý tank je osazen dělem ráže 120 milimetrů, ruský má 125milimetrový kanón. Papírově má pak federativní dělo dosah 4 kilometry, kdežto německé 3,5 kilometrů, ale bude také záležet, zda půjde o Leopard s hlavní dlouhou 44, anebo 55 ráží. Obecně mají přitom nejlepší ruské i německé protitankové granáty velmi podobné výkony, ačkoliv ruské dělo může mít o něco lepší dostřel, a německé je zase pověstné svou stabilizací a řízením střelby. Lze tedy uvést, že půjde o dosti vyrovnaný souboj.

Ochrana obrněnce Leopard 2 je zajištěna vícevrstvým pancířem z keramiky a oceli, u T-90M zase z vrstev speciální slitiny a kompozitu. U německého tanku bude ale záležet na verzi, protože od A5 je pancíř významně posílený, čemuž napovídá i výrazně vyšší hmotnost. Ruský protivník má ale zase kvalitní reaktivní pancéřování, které např. zachránilo slabší T-80 před zničením po útoku dronem. O německých strojích sice kolují pověsti, jak jsou slabé v zadní části, ale to samé platí o tancích ruských, s nimiž si opakovaně poradila třeba střela Javelin.

https://youtu.be/782spOUQb5w
Porovnání tanků T-90M a Leopard 2

Který tank vidíte jako lepší a v čem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články