Rusko nasadilo i modernizovaný tank T-62, vylepšilo ho pomocí dílů z T-90M Proryv-3 a pochlubilo se fotografií

NÁZOR: Nedostatek tanků vyřešilo Rusko mj. modernizací starších modelů, kterých má na skladě tisíce kusů. Netradičním způsobem pak vylepšilo opravdu starý T-62.

Vylepšený tank T-62M i Zdroj fotografie: Uživatel Nickel nitride / Creative Commons / CC0
                   

Již v létě 2022 začala ruská armáda vytahovat ze skladů mj. sovětské tanky T-62 pocházející z 60. let 20. století. Snažila se tak nahradit ztráty obrněné techniky ve válce na Ukrajině, ale vzhledem k věku jde o stroje, které schopnostmi, palebnou silu i ochranou osádky za moderními tanky zaostávají, i když se samozřejmě stále jedná o smrtící zbraně. Rusko ale tanky T-62 výrazně modernizovalo a změnilo je téměř k nepoznání.

Úpravy viditelně změnily T-62 tvar

Modernizovaný tank T-62 se již údajně objevil i na frontě, informoval portál MilIn, a bližší podrobnosti včetně jeho fotografie měly být zveřejněny ruskými propagandisty na sociálních sítích, viz níže. Nejzajímavější na všem je, že na starý T-62 konstruktéři dle všeho namontovali komponenty z nejnovějších ruských tanků, tedy z T-90M Proryv-3, čímž velmi změnily i jeho samotný tvar. Jejich cílem bylo evidentně zvýšit odolnost i šance na zasažené cíle, ovšem v tuto chvíli nelze ještě 100% říci, zda je vůbec tank reálný ani v jakých počtech může existovat.

Nejviditelnější změna se přitom dle fotografie udála na věži, kde jsou nainstalované bloky reaktivního pancéřování. Vzhledem k tomu, jak vypadá, jde s největší pravděpodobností o pancéřování typu Relikt. To je účinné nejenom proti kumulativním a tandemovým kumulativním hlavicím, ale mělo by zvyšovat i ochranu proti projektilům typu APFSDS. Pancéřování je posazeno velmi vysoko, zdá se tedy, že je namontované na přídavném pancéřování verze T-62M, a zůstává tak velký prostor mezi trupem a věží, a navíc samotný trup zesílen není.

Dělo je původní, ale s novým zaměřovačem

Tank T-62 má dělo 2A20 ráže 115 milimetrů, uvádí ArmyRecognition, a zůstalo také modernizované verzi. Zajímavé je, že tank dle všeho disponuje moderním ruským zaměřovačem Sosna-U osazeným termovizí, i když není jasné, zda je tento zaměřovač uzpůsobený pro balistiku děla ráže 115 milimetrů, protože bývá používaný na tancích s dělem ráže 125 milimetrů. Termovize však značně vylepšuje možnosti boje v noci.

Modernizace T-62 dává možná mnohem větší smysl, než se může zdát. Rusko potřebuje tanky doplnit co nejsnadněji

Takto upravený tank má dozajista lepší schopnosti než původní T-62, ale jeho slabé dělo bude i tak účinné pouze proti méně pancéřovaným vozidlům nebo pěchotě, ale určitě ne proti modernějším tankům typu Challenger 2, Leopard 2 apod. Ostatně také bývá ruskou armádou používán k palebné podpoře – mohl by se ale postavit například tankům Leopard 1A5, kterých Ukrajina dostane v roce 2024 několik desítek. Na druhou stranu přidání reaktivního pancíře jistě zvýšilo jejich hmotnost, takže lze předpokládat, že se to projevilo na pohyblivosti.

Jak smysluplná je modernizace T-62 pomocí dílů z T-90M?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články