Rusko zřejmě plánuje velký „jarní útok“: jeho elitní tanková armáda intenzivně trénuje, ve hře je i napadení Kyjeva

Ačkoliv měly ruské elitní tankové síly v případě útoku chránit Moskvu, přejdou zřejmě do útoku na Ukrajině. Vyloučeno není ani jejich nasazení u Kyjeva.

Tank T-90 v bahně i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruská armáda se může na jaře roku 2023 pokusit o další velký útok na Ukrajinu, přičemž není vyloučen ani opětovný pokus na obsazení Kyjeva. K tomu by mohla posloužit znovuobnovená elitní 1. gardová tanková armáda. Po jarních a letních ztrátách měla být doplněna o novou techniku a rekruty, a nyní intenzivně cvičí. Účastnit se měla i manévrů v Bělorusku. Samozřejmě je otázkou, v jakém stavu jednotka reálně je.

Ruské tanky v útoku pohořely

Gardová tanková armáda byla chloubou ruských ozbrojených sil; měla moderní vybavení a údajně i dobrý výcvik. A není divu, když se jednalo o síly, které by měly zastavit případný útok NATO na Moskvu, pokud by aliance něco takového vůbec chystala. V únoru a březnu se části 1. tankové armády účastnily útoku směrem na Kyjev. Ale boj s dobře vycvičenými a vyzbrojenými ukrajinskými jednotkami nedopadl pro ruskou tankovou elitu dobře.

Například 2. gardová motostřelecká divize se na jaře pokoušela o obsazení města Černihiv, ačkoliv další části armády bojovaly i na jiných místech. Podle dostupných informací tam jednotky utrpěly velmi silné ztráty i na nejnovějších ruských tancích T-90, stejně jako na bojových vozidlech pěchoty BMP-3. V září 2022 pak ruské veleni nasadilo 4. gardovou tankovou divizi, která měla zastavit postup ukrajinské ofenzivy u Charkova. Ovšem i tato jednotka utrpěla velké ztráty. Ve výbavě přitom měla různé typy tanků T-80, a to včetně nejnovější modernizace BVM.

Vojáci 4. gardové tankové divize iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Vojáci 4. gardové tankové divize

Tanková armáda proto byla během podzimu posílena: pravděpodobně o muže odvedené během mobilizace a doplněna byla i ztracená technika. Je samozřejmě otázkou, jakých kvalit budou takto rekonstruované jednotky dosahovat. Původní tankisté byli profesionálové a dlouhým výcvikem, a ti mobilizovaní nejspíše jejich schopností nedosáhnou ani přes tvrdý výcvik. Není také jasné, zda modernizované typy tanků nebyly nahrazeny jen nemodernizovanými typy z ruských armádních skladů.

Proti tankům má Ukrajina moderní zbraně

Ukrajinští vojáci mají proti svému soupeři velikou výhodu ve značném množství moderních protitankových zbraní. Mají nejen ukrajinské protitankové střely Stugna-P, ale i zahraniční jako Javelin, TOW, NLAW a další. Proti nim se ruské tanky ukázaly téměř bezbranné, často jsou zničeny i přesto, že na sobě mají novější typy reaktivního pancéřování. Navíc se ruské tankové jednotky držely sovětské taktiky, kdy byly nasazené tanky snadno napadnutelné.

Ale ani v některých tankových soubojích během ukrajinského konfliktu se elitní tankové jednotky Ruska příliš nevyznamenaly. Ukrajinci se ukázali jako zdatný soupeř a jejich modernizované stroje T-64 a T-72 dokázaly opakovaně ruské tankové jednotky v boji tank proti tanku porazit. V tankových bitvách ale stále častěji záleží na malých úderných komandech, která ničí tanky za pochodu.

Má údajný ruský plán šanci uspět?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články