S-500, doplněk S-400, má chránit ruské nebe před balistickými raketami i hypersonickými zbraněmi; Západ takovou zbraň nemá

NÁZOR: Systém S-500 je ve světě protivzdušné obrany unikátní, neboť zatím nemá žádnou známou obdobu. Sestřelit má balistické rakety, hypersonické střely i satelity.

S-400 bude doplněn S-500 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sovětská, a posléze ruská protivzdušná obrana byla a je považována za jednu z nejschopnějších na světě (ano, sice byla na Ukrajině několikrát proražena, ale ani to neznamená, že by byla k ničemu). Země jí vždy věnovala mimořádnou pozornost, protože bylo jasné, že se nemůže rovnat síle západních států ve vzduchu. Od roku 2004 má tak velmi kvalitní systém označovaný jako S-400, ale konstruktéři vyvíjeli i nový s mnohem delším dosahem a lepšími schopnostmi, aby ho doplnil. Do služby vstoupil v roce 2020 jako S-500 Prometheus.

První S-500 mají chránit Moskvu

V současné době mají být první systémy S-500 rozmístěné kolem Moskvy, aby posílily její protivzdušnou obranu. Kolik jich ve skutečnosti je, není veřejný údaj, ale některé zdroje tvrdí, že sériová výroba ještě stále neběží (což ostatně v Rusku není takové překvapení). Ačkoliv by označení S-500 mohlo evokovat, že jde o nástupce S-400, jedná se spíše o jeho doplnění, Rusko totiž počítá s nasazením obou současně. S-500 má větší dosah a je více zaměřený proti hrozbám v podobě balistických raket, hypersonických zbraní a cílů na nízké oběžné dráže, i když řízené střely a letadla zvládá také (primárně proti nim však slouží jiné systémy).

Oficiální údaje tvrdí, že střely systému S-500 by měly být schopné zasahovat balistické rakety do vzdálenosti až 600 kilometrů a jiné vzdušné cíle jako letouny do 500 kilometrů. Jsou ale účinné jen proti balistickým raketám s doletem 3 500 km, ale už nikoliv proti mezikontinentálním jako je Minuteman III. Zároveň by měly být schopné zasahovat cíle letící i vyšší rychlostí než Mach 5, jejich výškový dosah je 180 až 200 kilometrů, a satelity nebo vesmírné lodě by dokázaly zlikvidovat na nízké oběžné dráze.

S-500 prý zvládne i letouny stealth

Systém je docela mobilní, střely jsou na nákladním automobilu BAZ-69096 10×10, a jeho součástí je také mobilní velitelské a řídící stanoviště a několik druhů radarů, jejichž dosah je až 3 000 kilometrů. Rusko tvrdí, že je S-500 schopen odhalit a ničit letadla páté generace se schopnostmi stealth, ale tato tvrzení nelze nijak ověřit, ostatně jako většinu uváděných schopností. V mj. minulosti uvádělo, že jedině S-500 může sestřelit hypersonickou balistickou raketu Ch-47M2 Kinžal, ale ukázalo se, že to zvládne i americký MIM-104 Patriot.

Ruský systém S-550

Systém S-550, hrozba pro vše, co létá: Rusko může do pár let představit světu obranu, kterou už nepronikne naprosto nic

Na západě zbraň podobných schopností neexistuje, asi nejvíce se S-500 blíží americký protiraketový systém THAAD a izraelský Arrow 2, ale oba jsou zaměřené hlavně na balistické rakety a mají menší dosah – neměly by tedy být používány proti letadlům. Naopak americký protibalistický GMD a izraelský Arrow 3 mají mnohem větší dosah a jsou určené hlavně proti mezikontinentálním balistickým raketám. Čína má pak vyvíjet možná podobný systém označovaný HQ-29.

Kolik může Rusko mít systémů S-500?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články