24 polských samohybných minometů M120K Rak poslouží Ukrajincům nejlépe proti pěchotě. Navíc dobře odolávají dronům

NÁZOR: Minomety patří ve válce na Ukrajině mezi základní zbraně, moderní samohybná varianta z Polska přitom nabízí řadu výhod i vysokou odolnost.

Polský minomet MK120 RAK i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajina dostala v oblasti dělostřelectva a minometů celou řadu moderních systémů. Jedním z jejích z největších a kvalitativně velmi dobrých dodavatelů je přitom i Polsko – třeba 44. mechanizovaná brigáda ukrajinské armády má díky němu ve výzbroji skvělé polské samohybné minomety M120K RAK. Oproti klasickým minometům a dělům mají několik výhod, a pro vojáky znamená jejich vlastnictví významní posílení palebné síly hlavně proti pěchotě.

M120K Rak patří mezi nejlepší

Slib dodat Ukrajině tuto moderní zbraň dalo Polsko v dubnu 2023, uvádí MilIn, podle nějž jich mělo být dohromady 24 kusů, i když do budoucna samozřejmě nelze vyloučit i další dodávky. Potvrzení o jejich využívání ale přineslo až video, které můžete zhlédnout níže – minomety jsou na něm vidět již přímo u bojových jednotek. Dodání se mimochodem zpozdilo o několik měsíců. Nejspíše proto, že je Polsko nedávalo ze svého, ale nejdříve je vyrobilo. Ukrajinci však alespoň měli dost času na trénink, který absolvovali přímo v dárcovské zemi.

Jednotka minometů M120K RAK iZdroj fotografie: Jarosław Wolski / Creative Commons / CC BY-SA
Jednotka minometů M120K RAK

Do rukou se jim přitom dostala jedna z nejmodernějších zbraní ve své kategorii, její sériová výroba ostatně běží teprve od roku 2016. Jde o minomet ráže 120 milimetrů, který zasype nepřítele až 10 ranami za minutu, jak jsme již v ArmádnímZpravodaji popisovali. Nábojů má k tomu v zásobě 46. Samotná zbraň je umístěna na podvozku obrněného transportéru KTO Rosomak, což je osmikolové vozidlo zařazené ve výzbroji polské armády. A jelikož ho Ukrajina dříve rovněž dostala, zjednodušuje to údržbu a logistiku.

Malý dosah, ale vysoká odolnost

Těžký minomet ráže 120 milimetrů používá projektily, které se silou často vyrovnají těm do těžkých houfnic. Střepiny z nich se navíc po explozi šíří rovnoměrněji, takže jsou tedy hlavně v otevřeném terénu mnohem smrtelnější. Díky trajektorii projektilu mohou navíc střílet za různé překážky. Jejich nevýhodou je však dosah, Military-History uvádí, že je 12 kilometrů, takže se musí k frontě přiblížit více než mnohé samohybné houfnice. Tím se pochopitelně vystavuje nebezpečí, a to hlavně v podobě ruských sebevražedných dronů.

Na druhou stranu, odolný podvozek z KTO Rosomak tento handicap značně eliminuje. Rychlost jízdy 80 km/h sice nená dostačující, aby M129K RAK dronu ujel, ale znesnadňuje mu zaměření i útok. Na videu navíc minomet zajíždí pod jakousi konstrukci, která ho má nejspíše chránit právě před drony. Budou-li ho tedy ukrajinští vojáci využívat správně, je jisté, že ruským způsobí nemalé ztráty a pořádně je potrápí. K palbě pak dokáže 4členná osádka minomet připravit během 30 sekund, a po jejím skončení zase do 15 sekund opustit pozici.

Minomet M120K RAK na Ukrajině

Jak užitečný je minomet M120K RAK na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články