Nedokonalý ruský tank T-14 Armata má být přece jenom nejlepší na světě; jestli je to pravda, západní tanky vyloženě smete

Rusko opakovaně tvrdí, že má zdaleka nejvyspělejší tank na světě. Slyšet už o něm bylo opravdu hodně, schopnostmi překonává de facto všechny.

T-14 Armata, prototyp ruského tanku i Zdroj fotografie: Boevaya Mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O tancích T-14 Armata koluje spousta vtipů a pokaždé, když se o nich Rusko zmíní, sklidí posměch. Ještě aby ne, když opakovaně deklaruje, že jsou připraveny k okamžitému nasazení – za více než 15 měsíců války se tak ale nestalo a ani dnes tomu nic moc nenasvědčuje. Moderní stroje by ruská armáda potřebovala, protože může v blízké době očekávat ofenzivu ukrajinských mechanizovaných brigád vyzbrojených západními tanky a bojovými vozidly pěchoty. Rusko by je tak podle všeho nasadit chtělo, a to i přes značné nedostatky.

Armaty zatím jenom střílely – z dálky

O tom, že jsou nejvyspělejší ruské tanky připraveny k nasazení, neboť se podařilo vyřešit všechny jejich technické problémy, kolují v ruských médiích zprávy již od podzimu 2022. Skutečností ale zůstává, že je na frontě dosud nikdo neviděl, a to ani při úpěnlivé snaze ruské armády a žoldnéřských skupin dobýt město Bachmut. Z nedávné doby je snad jen jediná potvrzená zpráva o nasazení T-14 Armata, že byl tank využit jako dělostřelectvo pro nepřímou palbu na ukrajinské pozice – znamená to tedy, že byl asi jen několik kilometrů daleko od fronty.

Do bojů by se ovšem mohly Armaty později zapojit více, ačkoliv Rusko předně spoléhá na modernizované T-90M Proryv. Pro ně samotné to může být jakási zkouška, zda opravdu zvládnou prorážet pancíř západních tanků (ačkoliv to nebude zcela směrodatné, neboť třeba Američané posílají M1 Abrams bez nejlepšího pancéřování), stejně jako jestli jim odolají.

Tanky T-14 Armata představilo Rusko v roce 2015 spolu s plány na jejich masivní výrobu. V současnosti už jich měly být více než 2 tisíce, ale ve skutečnosti existuje jen asi desítka prototypů a maximálně několik desítek takzvaných předsériových verzí, ale přesné počty nikdo nezná. Jejich výrobce, Uralvagonzavod, měl však dlouhá léta potíže se spuštěním jejich výroby, takže sériová dodnes neběží. Problémy pak měly i některé součásti tanku, zejména motor, který dokonce vypověděl v průběhu vojenské přehlídky na Rudém náměstí.

Tank T-14 Armata

Ani ruská armáda už tanky T-14 Armata nechce, byly jí ale „vnuceny“: teď se je bojí používat, osádku mohou kdykoliv zradit

Na papíře má být T-14 Armata téměř neuvěřitelnou zbraní, jejíž dělo 2A82-1M ráže 125 milimetrů s novou municí má zvládat probít i čelní pancíř západních tanků. Naopak pancíř T-14 má být silný natolik, aby odolal všem tankovým kanónům, i když i západní zbrojovky přišly v posledních letech s vylepšenu municí. Osádka má navíc sedět ve speciální odolné kapsli, na tanku má být také nová generace reaktivního pancéřování a stejně tak aktivní ochrana Afghanit údajně zvládající likvidovat i projektily z tankových děl.

Armaty údajně neabsolvovaly vojskové zkoušky

Ačkoliv zní z Ruska zprávy o připravenosti tanků, některé telegramové kanály tvrdí, že opak je pravdou. Armáda je údajně odmítla převzít právě proto, že některé problémy stále přetrvávají, a navíc neprošly vojskovými zkouškami, takže nikdo neví, co od nich v praxi čekat. Vojáci se třeba obávají, aby někde uprostřed boje s tankem neuvízli. Jaký to může být problém, se v roce 1943 u Kurska přesvědčili Němci, když nasadili nevyzkoušený Panzerkampfwagen V Panther. V pozdější době skvělý tank však na začátku trpěl mnoha nedostatky a doslova pohořel.

Tank T-14 Armata, hlavní bojový tank Ruska

Tank T-14 Armata je nezasažitelný, tvrdí Rusové: vyspělá aktivní ochrana Afghanit zničí nepřátelské projektily dříve, než ho zasáhnou

Ruská armáda se tak nejspíše i v dalších měsících bude opírat hlavně o nejnovější verzi svých tanků T-90, konkrétně tedy o T-90M Proryv. Na druhou stranu stále nemá těchto strojů dostatek, takže jsou tankové jednotky vyzbrojovány i staršími stroji; někdy jsou modernizovány jenom lehce, jindy vůbec. Zaznamenáno bylo nasazení dokonce opravdu zastaralých tanků T-55, což jsou stroje vyráběné v 50. letech 20. století.

V jakém stavu mohou být ruské tanky T-14 Armata?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články