Video: čínská armáda ukázala Type 625, tedy levného, ale opravdu účinného zabijáka dronů, ačkoliv jeho koncept není žádnou novinkou

Ochrana jednotek na bojišti proti dronům, letadlům i dalším cílům je klíčová, a zajišťovat by ji měly ideálně levné systémy s nízkými provozními náklady.

Rotační kanon M61 Vulcan i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Různé konflikty a války posledních let ukazují, že jednou z největších výzev je pro jednotlivé armády zajistit účinnou protivzdušnou obranu jednotkám na bojišti. Neohrožují je tam přitom pouze letadla a vrtulníky jako v minulosti, akutní hrozbou se staly drony, a to i když jde o ty levné. Jejich likvidace je obtížná a drahá, ale bez ní by měla armáda obří ztráty. Třeba čínskou dopovědí na to je systém označovaný jako Type 625, o němž je i video (níže).

Osádka je chráněna uvnitř transportéru

Konstruktéři ze země draka zvolili na blízkou ochranu jednotek kombinaci rotačního kanonu a protiletadlových střel, kterou doplňují radarem a pravděpodobně infračerveným zaměřovacím systémem. To vše umístili na podvozek obrněného transportéru; portál MilitaryLeak usuzuje, že jde o odvozeninu čínského obrněného transportéru ZBL-08. Tato kombinace obsluze poskytuje vysokou mobilitu v terénu, a zároveň jí zajišťuje jí ochranu minimálně proti střelbě z ručních zbraní a dělostřeleckým střepinám, což by mělo postačovat.

Hlavní zbraní k ničení dronů, letadel, vrtulníků i různých střel má být šestihlavňový rotační kanon ráže 25 milimetrů. ArmyRecognition uvádí, že dokáže zasahovat cíle do vzdálenosti 2,5 km ve výšce až 2 kilometrů. Využít ho nicméně lze i proti pozemním cílům, takže se posádka dokáže s jeho pomocí lépe bránit. Výhodou hlavňových zbraní je relativně levná munice, alespoň oproti drahým protiletadlovým střelám, což je při ničení levných dronů důležité. Jak vysokou kadenci má, je neznámý údaj, ale podobné zbraně mohou projektily doslova chrlit.

Type 625 může používat 2 druhy střel

Vedle výše zmíněného „rotačáku“ je výzbroj Type 625 doplněna protiletadlovými střelami. Military-Wiki uvádí, že jde o 4 střely FN-16 s dosahem až 6 kilometrů a schopností prudce měnit směr. Ovšem MilitaryLeak zase mluví o 8 střelách FN-10 s dosahem až 10 km. V různých zdrojích jsou nicméně k dispozici snímky vozidel jak se 4, tak s 8 střelami, takže je možné, že existují dvě verze. Cíle zaměřuje radar na vozidle, jeho typ a specifikace jsou zatím neznámé.

Čínský tank ZTZ-99 (Type 99)

Čínský tank ZTZ-99 (Type 99) je už vcelku starý, ale přesto velmi silný: to nejlepší „ukradl“ a utkat se může i s americkým M1 Abrams

Čínská koncepce může být proti dronům a dalším hrozbám velmi účinná, i když vzhledem k počtu levných FPV dronů bude muset mít armáda těchto zbraní mnoho. Kombinace hlavňového systému a raket ale není nijak objevný nápad, používána je již delší dobu – příkladem může být ruský systém Pancir existující v několika verzích. Evropským ekvivalentem zase může být systém protivzdušné obrany Skyranger 30 pro Maďarsko, který by měl kombinovat dělo ráže 35 mm a protiletadlové střely Mistral ATLAS RC na podvozku vozidla KF41 Lynx.

Čínský systém Type 625, místy je vidět jeho střelba na cíl

Jak velký smysl vám dává systém jako Type 625?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články