Známé tanky T-72 nejsou v ukrajinské armádě příliš časté. Přesto tam slouží několik výrazně modernizovaných strojů

Desítky let staré tanky sovětské konstrukce již dnes nestačí na moderní bojiště. Různé země je ale modernizovaly, aby významně zvýšily jejich schopnosti.

i Zdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoli to může někoho překvapit, Ukrajina, výzbroj jejíž armády tvoří především zbraně ze sovětské éry, nepoužívá dnes mnoho kusů sovětského tanku T-72. Hlavní oporu jejích tankových vojsk totiž tvoří relativně modernější tanky typu T-64, případně T-80. Přesto se může stát, že se modernizované ruské a ukrajinské tanky T-72 v boji proti sobě nakonec ocitnou. Napadená země jich totiž přeci jen několik modernizovala, a to do verze T-72AMT.

Většinu jich prodali

Po rozpadu Sovětského svazu Ukrajině samozřejmě spousta tanků T-72 zůstala, odhaduje se, že jich bylo více než tisíc. Problémem bylo, že závody, kde se tyto tanky kompletovaly, nebyly na Ukrajině, ale v Rusku, naopak země měla továrny na T-64 a T80. Proto zvolila jako hlavní zbraně svého tankového vojska tyto stroje. Velkou část tehdy nepotřebných T-72 prodala do Afriky, Barmy, Gruzie a dalších zemí.

iZdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
Ukrajinský tank T-72AMT

I přes to několik set tanků ve skladech ukrajinské armády nakonec zůstalo nečinných a často ani nezakonzervovaných. Po vypuknutí bojů na Donbasu se ale ukázalo, že země nutně potřebuje zmodernizovat a především doplnit své tankové vojsko. Proto přišla řada i na odstavené T-72. Na strojích začali pracovat v Kyjevském tankovém závodě, jejich repase a přestavba dostala označení T-72AMT. První asi tři desítky repasovaných a zdokonalených tanků AMT dostala armáda v roce 2020, kyjevský podnik jich tehdy zvládal rekonstruovat zhruba pět za měsíc.

Reaktivace takových delší dobu odstavených tanků zahrnuje kompletní rozebrání a vyčištění celého stroje, vyměnění všech opotřebovaných součástek, zpuchřelých těsnění, nefunkčních filtrů a zneprůhledněných optických zaměřovačů a čidel za nové, rekonstrukci elektroinstalace či spíše její komplexní výměnu a přidání řady systémů a vybavení, které tanku zvýší odolnost a jeho bojové schopnosti. To mimochodem udělala s 30 tanky i české armáda a postupují tak i Rusové, jejichž nejpočetnější tankovou silou jsou stále ještě stroje T-72B3M.

Moderní reaktivní ochrana

Výraznou a viditelnou změnou na tanku je zesílení jeho pancéřování a pasivní i aktivní ochrany. Byl na něj instalován přídavný reaktivní pancíř Nož stejného typu jako na modernizovaných T-64 nebo tancích Oplot. Ten jej chrání především proti kumulativním střelám. Ze stejného důvodu dostal tank i lamelovou ochranu motoru a převodovky. Stroj má i novou sadu odpalovačů kouřových granátů především pro posílení obrany proti laserovému zaměřování.

Modernizováno bylo i senzorické vybavení, které umožňuje posádce podstatně lépe využít bojových schopností tanku. Ten je nyní vybaven například systémy nočního vidění třetí generace i nočním zaměřovačem. Dostal i novou digitální radiostanici, která posádce umožňuje snazší komunikaci. Samozřejmostí je i satelitní navigace nebo zadní kamera.

Zveřejnil(a) 유용원 dne Pondělí 9. dubna 2018

Stejná zůstala hlavní zbraň tanku, kterou je kanón 2A46 s hladkým vývrtem ráže 125 milimetrů. Umožňuje odpalovat nejen celou řadu granátů, ale i protitankové laserem naváděné střely GM Combat. Ty jsou schopné prorazit ochranu o síle 750 mm RHAe na vzdálenost až pět kilometrů. Jejich navádění je umístěno na vrcholu tankové věže. Výzbroj je doplněna koaxiálním kulometem ráže 7,62 milimetrů proti pěchotě a dalším kulometem ráže 12,7 milimetrů, většinou používanému proti nízko letícím cílům a vrtulníkům.

Zachovány zůstaly i původní velmi dobré jízdní vlastnosti stroje. Podvozek je vybaven odpružením torzními tyčemi. Výkonný naftový motor umožňuje dosáhnout rychlosti na pevném rovném podkladu až 60 kilometrů v hodině. Jak přesně si tyto ukrajinské vylepšené tanky vedou v boji proti ruským protějškům, zatím není známé. Podrobnosti strany konfliktu nesdělují, jasné není ani to, jaké vlastně mají ztráty.

Jaká modernizace T-72 je podle vás lepší – ruská nebo ukrajinská?

Zdroj: ArmyTechnology

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články