Video: Ukrajinci opravili svépomocí americkou houfnici M777, výsledek byl skvělý

Když dokáží technici opravovat systémy na domácí půdě, šetří tím spoustu času jinak potřebného k jejich přepravě, a tím i peníze.

Ukrajinští technici opravují houfnici M777 i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

V posledních dvou letech Ukrajina obdržela nebo nakoupila vyspělé zbraňové systémy, s nimiž vojáci neměli do té doby zkušenosti. Znamenalo to nejenom naučit se je obsluhovat, ale také udržovat a opravovat. Jedním z řešení je posílat systémy na opravy do zahraničí, třeba do Pobaltí nebo Polska, kde působí zahraniční technici. Ale zdatnost ukrajinských techniků se postupně zlepšuje a opravy zvládají stále častěji i vlastními silami.

Ukrajina zvládá opravy houfnice M777

Schopnost ukrajinských techniků postarat se o západní zbraně ukazuje třeba video pod tímto článkem. Je na něm vidět, jak se starají o americkou houfnici M777 ráže 155 milimetrů, což je dělostřelecký systém dodaný ze Spojených států amerických, Kanady nebo Austrálie. EurAsianTimes k tomu uvádí, že ukrajinská strana považuje tuto schopnost za klíčovou, protože houfnice hrají velikou roli v její obraně a takto je může opětovně využít rychleji.

Střelba ukrajinské houfnice M777 iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Střelba ukrajinské houfnice M777

Podrobnosti k tomu, co vše ukrajinské opravárenské týmy zvládnou, jsou velmi kusé. MilIn uvádí, že mezi jejich schopnosti patří titanové povrchové svařování poškozených dělostřeleckých systémů, a na video je také vidět, jak technici opravdu svařují části poškozené M777, nejspíše jde o lafetu. Konečný výsledek vypadá dobře a houfnice mohla být dle všeho po dokončení znovu využita. K častým opravám jinak patří výměny hlavní z důvodu opotřebení.

Ukrajina má rozsáhlý zbrojní průmysl

Schopnosti ukrajinských techniků nemusí být v závěru tak překvapivé, neboť má Ukrajina již z dob Sovětského svazu vyspělý zbrojní průmysl, a patřila k významným vývozcům zbraní. Dokázala např. produkovat vlastní tanky a obrněná vozidla, a v roce 2018 pak představila i vlastní samohybnou houfnici 2S22 Bohdana západní ráže 155 mm, uvádí Army-Technology. Jestliže je tedy schopná zkonstruovat a vyrábět takovou zbraň, je logické, že s dostatečným vybavením a zaškolením budou její technici opravy podobných systémů zvládat.

Ukrajinská samohybná houfnice 2S22 Bohdana

Ukrajinská experimentální houfnice 2S22 Bohdana se vyrovná těm ze Západu: Rusy vyhnala třeba z Hadího ostrova a míří do sériové výroby

Mnozí z ukrajinských techniků také byli nějakou dobu v západních zemích, kde je jejich kolegové učili, jak se o dané zbraně starat. ApNews popsal i praxi, kdy mohou ukrajinští technici zavolat přímo svým kolegům do Ameriky a za pomoci tlumočníků se dozvědí, jak při problému postupovat. Umět se o západní zbraně postarat je přitom velmi důležitá, protože tím odpadá jejich složitá přeprava přes celou Ukrajinu třeba do Polska, a po opravě zase zpět.

Ukrajinci opravují houfnici M777

Jak schopní jsou podle vás ukrajinští zbrojní technici?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články