Na Ukrajině mohou být velmi užitečné i bojové buginy. Nepřítele umí zasypat palbou, zničí i tank, a pro drony jsou nelehkým cílem

NÁZOR: Buginy nejsou ve vojenství tak výrazné, přesto si ale v historii připsaly řadu úspěchů. Zvládají terén, jsou vysoce pohyblivé, a často disponují i velikou palebnou silou.

Bugina používaná ukrajinskými mariňáky i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Snad všechny armády mívají ve svém arzenálu hned celou řadu vozidel, a někdy i hodně speciálních. Mezi taková patří například lehká taktická terénní vozidla, lidově běžně označovaná jako buginy. Většinou je přitom využívají speciální jednotky, a i když neposkytují příliš vysokou ochranu, mívají některá místa slabě pancéřována. Jejich největší předností je však vysoká mobilita i v terénu. Některé buginy pak pochopitelně nachází uplatnění i válce na Ukrajině.

Rychlá, lehká a obratná, taková je bugina

Bojové buginy nejsou ničím novým a ve výzbroji armád se objevují již desítky let – příkladem může být pouštní hlídkové vozidlo DPV využité americkými silami při operaci Pouštní bouře v roce 1991. Podobná vozidla mají většinou trubkovou konstrukci, díky čemuž je co nejlehčí, a nezbytný je odolný podvozek s dobrou průchodností terénem. Chybět pak nesmí ani silný motor, aby mohli vojáci s buginou pohybovat rychle a obratně. Některé její části pak bývají lehce chráněné, ale vojáci v nich většinou sedí odkrytí a nemohu se na pancíř spoléhat.

За цією потужною роботою, результат якої створить не тільки святковий настрій, а також підніме бойовий дух підрозділів…

Zveřejnil(a) Оперативне командування „Південь“/Operational Command “South” dne Pátek 8. prosince 2023

Ne vždy se přitom musí jednat o zbrojovkou sestrojené vozidlo, na Ukrajině kupříkladu staví buginy pro armádu i dobrovolníci, jak uvádí Defence-Blog. Když se nad konstrukcí zamyslíme, vozidla někdy přezdívaná i jako Erofey mohou dávat v poziční zákopové válce v některých případech smysl. Hodí se třeba k průzkumu nepřátelských pozic bojem, kdy mohou skupinu vojáků dovézt na místo, a když odhalí pozice nepřítele, zase se s nimi bleskově vzdálit. Obrněné vozidlo něco takového nezvládne, i když na rozdíl od buginy poskytuje ochranu pancířem.

Bugina může být vyzbrojena, zničí i tank

Některé fotografie bugin ukazují, že je lze i silně vyzbrojit. Nejčastěji se jedná o kulomet nebo automatický granátomet, což může dávat drobnému vozidlu relativně dobrou palebnou sílu. Při výše zmíněném průzkumu bojem tak třeba může zasypat nepřátelský zákop sprškou granátů, a než se v něm vojáci vzpamatují, má šanci, že se stihne dostat mimo dostřel. Buginy ale existují také s odpalovačem protitankových střel, třeba Stugna-P, s nimiž se mohou schovat, vyčkat a zaútočit z úkrytu na tank i jiný obrněnec, a hned poté se stáhnout do bezpečí.

Ukrajinské síly likvidují ruské tanky ve speciálně upravených buggynách. Terénní vozidla dostala do výbavy rakety Stugna-P

Nasazení rychlých a nevelkých bugin navíc dává smysl v momentech, kdy střeží nebe sebevražedné drony, jimž mohou rozhodně unikat lépe než třeba stará UAZ-452 Buchanka. Využít je navíc lze i k převozu vojáků nebo zásob do předních linií, uvádí ArmyRecognition. Rychlá pohyblivá bugina totiž dokáže uniknout pozornosti spíše než nákladní automobil či nějaký transportér. I pro vycvičeného operátora dronu může být obtížné ji zasáhnout, pokud jede rychle a manévruje, ačkoliv někteří dokáží trefit i velice malé ruské robotické vozidlo.

Možné využití vojenské buginy

V jakých rolích mohou být vojenské buginy nejužitečnější?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články