Video: ukrajinský dron spolehlivě zničil velice malé ruské robotické vozidlo, které zrovna vezlo zásoby

NÁZOR: Zasáhnout pomocí dronu tank je pro ukrajinské operátory relativně snadné. Ale opravdu malé vozítko, které se navíc dobře skrývá, to už je umění.

Dron s granátem i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Operátoři sebevražedných dronů, které jsou ve válce na Ukrajině často vyráběny z běžně dostupných komerčních, posunuli své dovednosti za téměř 2 roky bojů opravdu významně. A bez nadsázky mohu tvrdit, že jsou aktuálně nejlepší na světě. Ostatně trénování v praxi se jim dostává více než komukoliv jinému, a někdy je až neuvěřitelné, jaké cíle dokáží pomocí dronů zasáhnout. Velmi dobře je na tom však i ruská strana, a jak může takové „mistrovství“ vypadat, dokládá video níže, na němž ukrajinský operátor pronásleduje malé ruské vozítko u Avdijivky, kde probíhají od počátku jedny z nejtěžších bojů, upozornil MilIn.

Neuniknou ani malá vozidla

Na začátku války na Ukrajině mířily většinou útoky provizorních sebevražedných dronů na velká vozidla, zejména tedy tanky, obrněné transportéry nebo nákladní automobily. Někdy se ji podaří zachytit nehybné, jindy je potřeba ji pronásledovat, protože se nepřítel nechce dát, jak jsme v ArmádnímZpravodaji psali. Ale kdo chce na dnešním bojišti přežít, musí se přizpůsobit a v dosahu dronů se zdržovat co nejméně. Někdy se přitom nedokáží zásahu vyhnout ani menší a rychlejší dodávky jako UAZ-452 Buchanka, i když se snaží vytrvale ujíždět.

Útok dronu na robotické vozidlo iZdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Milityrnyj)
Útok ukrajinského dronu na malé robotické vozidlo

Ještě větším důkazem mistrovských schopností operátorů dronů je pak video níže, které ukazuje malé ruské robotické vozidlo, jímž je vojáci snaží dopravit zásoby do ruské linie. Ovšem ani tak malé rozměry evidentně nejsou dostatečnou zárukou úspěchu, a operátor dronu, v tomto případě ukrajinský, se do něj dokáže trefit dokonce i za pohybu. Ujet dronům v terénu je přitom také skoro nemožné, jsou totiž poměrně rychlé. Např. společnost DJI na svých stránkách u velmi rozšířeného dronu DJI Mavic-3 uvádí max. rychlost 75 km/h za bezvětrného počasí.

Ukrajina vděčí dronům za mnohé

Video níže je zároveň důkazem, že se armády snaží na nebezpečí dronů nějak adaptovat. Třeba k zásobování sloužily dříve typicky nákladní vozy a obrněné transportéry, ale jak upozorňuje DefenseNews, na Ukrajině je stále častěji nahrazují robotická pozemní vozidla, a vojáci tak neriskují své životy. Evidentně bývají často sestrojena různými kutily, ale o nějaká se pokouší i samotné armády. Menší vozítka jsou logická, neboť jsou hůře zpozorovatelná i zasažitelná, a navíc i levnější než velká. Takže když jsou zničena, lze je celkem rychle nahradit.

Ukrajinský tank T-64BM

Video: ukrajinský tank T-64BM Bulat odolal hned 2 zásahům ruských sebevražedných dronů

Až ve válce na Ukrajině se přitom ukázalo, jak moc mohou být drony prospěšné – třeba když Ukrajinci shazovali granáty ruským tankům do otevřeného poklopu. Z velké části jim lze navíc přisuzovat, jakých úspěchů napadená země dosáhla. Obě strany se sice jejich hrozbám přizpůsobují a v některých případech už možná tak účinné nejsou, ale i tak mají stále obrovský význam. Nehledě na to, že Ukrajina vyvinula také námořní dron Sea Baby, s nímž zasáhla dokonce most na Krym, jak jsme v ArmádnímZpravodaji psali.

Ukrajinský dron ničí ruské robotické vozidlo

Jak dlouho může obsluze dronu trvat naučit se zasahovat malé rychlé cíle?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články