„Non-stop“ kola dělají z vojenských pick-upů nezastavitelné vozy. I když přijdou o pneumatiky, bez problému odjedou

Přežití posádky vozidla závisí mnohdy jenom na odolnosti pneumatik, neboť dokonce i ty neprůstřelné lze relativně snadno zneškodnit.

Vojenský pick-up i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Když se nějaký automobil dostane do přestřelky, může být pro posádku i jediný projektil fatální. Stačí, aby trefil pneumatiku a vozidlo je rázem nepojízdné. Existují ovšem vojenské technologie umožňující takovýmto situacím předejít nebo se s nimi vypořádat, takže i když je pneumatika prostřelená, automobil může v jízdě pokračovat. Netýká se to však jenom automobilů obrněných, kde lze takovou odolnost očekávat, vybavit tak lze i třeba pick-upy.

Odolná pneumatika nebo tuhá výplň

K zamezení prostřelení pneumatiky, případně k zajištění jízdy i s prostřelenou, může vést několik cest. Pneumatiky mohou mít kovový proužek s hladkými okraji, který bude prostřelení bránit, ale též mohou být vyztuženy kevlarem, vysvětluje SchutzCarr, prostřelení to však zcela zabránit nedokáže. Pneumatiky mohou vedle toho mít třeba i samotěsnicí systém, a mnoho vojenských vozidel má i jejich dohušťování. Existují však také systémy označované jako RunFlat, díky nimž i pneumatika bez vzduchu drží tvar a umožňuje jízdu.

U vojenských obrněných vozidel je to docela běžné, ale systém lze montovat i na obyčejné pick-upy, uvádí MilIn. Výplň, jakou je třeba Brave-1, je jakási vložka do běžné pneumatiky, kdy je vlastně nejdříve nasazena na kolo, a až potom je instalována pneumatika. A když je náhodou pneumatika automobilu prostřelena nebo nějak zničena, pick-up to nezastaví a řidič může pokračovat v cestě. Lze předpokládat, že pro běžný civilní automobil se systém nehodí, může totiž ovlivňovat jízdu, ale u civilních vozů užívaných armádou je situace jiná.

Také česká armáda používá pick-upy

Existuje mnoho situací, kdy se civilní vozidlo užívané armádou může dostat do přestřelky či jinak nebezpečné situace, např. když najede na ostré hřeby. Armády přitom užívají taková vozidla běžně, například čeští vojáci dostávají pick-upy Toyota Hilux, z nichž první převzali již v roce 2021, uvedla armáda ve své tiskové zprávě. Celkem jich má být 1 200 a sloužit k převozu vojáků i materiálu, ale pokud by vojáci bojovali, určitě by se mohly dostat do přestřelek.

Video: civilní pick-up ustál nerovný souboj s tankem lépe, než se čekalo. Ukrajinci je využívají hojně namísto těžké techniky

Hodit by se mohly k převážení zásob nebo například zraněných, a pokud by prostřelená pneumatika vozidlo znehybnila, nastal by logicky problém – třeba ze strany sebevražedných dronů. Je sice jasné, že by vozidlo samozřejmě mohlo zastavit i prostřelení motoru, zabití řidiče či jiná událost, ale pneumatiky jsou jednou z nejchoulostivějších částí vozu. Šanci na přežití tedy vložka umožňující jízdu bez vzduchu výrazně zvyšuje.

Fungování RunFlat pneumatiky

Jak nejlépe ochránit pneumatiku před prostřelením?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články