Čínská rozpínavost je neuvěřitelná, útočná vozidla Norinco VN22B kompatibilní se standardy NATO mohou zamířit i do Evropy

NÁZOR: Čína má rozsáhlý zbrojní průmysl, jehož produkty se snaží exportovat stále častěji. Vhodné jsou pro země hned z několika kontinentů.

Senegal používá čínské vozidlo WMA-301 i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Čínský zbrojní průmysl produkuje v posledních letech pro svou početnou armádu značně vyspělé zbraně, aby se vyrovnala nejlepším armádám světa. Ambicí však není dodávat pouze na domácí půdě, ale zbraně také exportovat, což může komunistické velmoci přinést nemalé zisky a vliv v zemích závislých na jejích zbraních. Číně se kupříkladu podařilo uspět s novým vozidlem palebné podpory VN22B, o jehož existenci se ví jenom velmi krátce.

Čínský VN22B používá senegalské četnictvo

Společnost NORINCO ze země draka, která vyrábí celou řadu obrněných vozidel, vyvíjela VN22B hlavně na export. Splňuje proto některé standarty NATO, o čemž jsme již na ArmádnímZpravodaji informovali. Číně se již podařilo první z těchto vozidel udat, a to konkrétně do Senegalu pro tamní národní četnictvo. Země je spolu s další novou technikou ukázala při příležitosti inaugurace vrchního velitele četnictva, uvedl ArmyRecognition. Kolik vozidel Senegal má, ale zatím není známé, využívá však i podobná starší čínská vozidla WMA-301.

Hlavním úkolem vozidla VN22B je poskytovat rozhodující palebnou podporu bojovým jednotkám, uvádí Defence-Blog. Může vykonávat taktický průzkum, obranu území, doprovod konvojů i silniční hlídkové mise. K tomu je velmi silně vyzbrojeno, a to tankovým dělem ráže 105 mm, které umožňuje používat standardní munici NATO. Je pravděpodobné, že má i koaxiální kulomet, a na zveřejněných fotografiích je vidět i kulomet umístěný na věži.

Mnohé údaje o VN22B prozatím chybí

Informace o VN22B jsou omezené, ale je zřejmé, že je umístěno na podvozku 6×6. Osádce by mělo v přední části poskytovat ochranu proti střelám ráže 25 milimetrů a na bocích 14,5 milimetrů, ale lze na něj přimontovat i přídavný pancíř. Vozidlo má mít také velmi dobré odpružení, což mu umožňuje jízdu těžkým terénem, ale údaje o rychlosti a dojezdu nejsou k dispozici – stejně tak jako kolik má členů osádky a zda může vézt výsadek.

Chengdu J-20 Mighty Dragon

Čínské stíhačky Chengdu J-20 jsou rychlejší a obratnější než americké F-35, nemají žádné technické potíže, a také jich vzniká více

Ačkoliv má vozidlo některé standardní prvky zbraní NATO a údajně i solidní senzorové vybavení, je nepravděpodobné, že by si ho pořídila nějaké alianční země, protože Čína patří ke globálním soupeřům NATO, zejména pak Ameriky. Zbraň je tedy spíše určena pro země Afriky, Asie nebo jižní Ameriky – s některými má čínský režim vřelé vztahy a mnohé mají ve své výzbroji techniku využívající západní munici; standardy NATO přitom patří k nejlepším. Z evropských zemí by mohlo mít ale zájem třeba Srbsko známé úzkými vztahy s Pekingem.

Prezentace obrněnce řady VN22

K čemu by bylo nejvhodnější vozidlo VN22B?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články