Co se stane s Wagnerovci, když padne nejvyšší vůdce jako J. Prigožin? Nic velkého už nejspíše ne, spíše se (polo)rozpadnou

NÁZOR: Smrt nejvyššího velení může způsob fungování nejsilnější žoldnéřské armády na světě nejenom změnit, ale dokonce zapříčinit její úplný rozpad.

Wagnerovci, ruská soukromá armáda i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Žoldnéřská Wagnerova skupina měla podle dostupných informací protokol, kdyby její majitel a nejvyšší velitel Jevgenij Prigožin zahynul. Zda měl v jeho smrti prsty i někdo z užšího vedení organizace vyloučit nelze, stěžejní podíl měl však téměř jistě Kreml, jehož režimu není likvidace nepohodlných osob cizí. Wagnerovci přitom dělali za Rusko špinavou práci především v zahraničí, a svou roli sehráli i ve válce na Ukrajině. Jejich pevné jádro navíc sestává ze zkušených a dobře vycvičených vojáků, o něž armáda největší země světa jistě přijít nechce.

S vězni byly Wagnerovců desetitisíce

Na začátku roku 2023 mohla mít Wagnerova skupina až 50 tisíc bojovníků, ale velkou část tvořili odvedenci z ruských vězení, z nichž také mnozí zahynuli u Bachmutu. Kromě pár přeživších ale zůstalo zmíněné jádro, jednat se má o minimálně 5 tisíc žoldnéřů, z nichž jsou mnozí bývalými členy ruských speciálních jednotek, a mají tedy i mnohaleté zkušenosti z různých bojů. Bezesporu patří k nejlepším vojákům v Rusku a schopnostmi i disciplínou se jim vyrovná málokdo. Většina z nich je nyní v Bělorusku, ale někteří i v Africe a nejspíše také v Sýrii.

Není přitom vyloučeno, že by se část Wagnerovců mohla po smrti J. Prigožina zformovat pod velením některého z vyšších velitelů. Ovšem bez vazeb, jaké měl Prigožin v uplynulých letech na Kreml, mohou žoldnéři těžko dosáhnout něčeho významného, a stanou se tak spíše jednou z menších skupin žoldáků působících po světě. A to nejspíše jen v případě, že najdou nějakého patrona. Tím může být i běloruský prezident Alexandr Lukašenko nebo Kreml. Pochopitelně by je opět využívali na špinavou práci, ale hlavní slovo zůstane jim.

Pochod na Moskvu je vyloučen

Na některých kanálech napojených na Wagnerovu skupinu znějí stále hlasy o pomstě, ale ta je představitelná spíše těžko. Většina bojovníků z jádra je v Bělorusku, které jim nedovolí překročit hranice, takže je nemyslitelné, aby se zformovali v nějakém většímu počtu, a ještě těžce vyzbrojení. Bez zjevného vůdce tak mohou jenom těžko zorganizovat další vzpouru. Bojovníků je navíc málo, o většinu těžké výzbroje přišli, a ruské i běloruské bezpečnostní orgány jsou na něco podobného jistě připravenější než dříve.

Wagnerovci, skupina vojáků

Wagnerovci verbují zajaté Ukrajince i vězně a nabízí jim „vykoupení“: zatím je to decimace, téměř 100 % jich zahyne v „lidských vlnách“

Není pochyb, že o bojovníky stojí samotné Rusko, ostatně část Wagnerovců přešla již po červnové vzpouře do samotné armády, případně do jiných žoldnéřských skupin – někteří z nich údajně i do organizace budované ruskou zpravodajskou službou (GRU). Právě o ní se spekuluje jako o jednotce, jíž by Rusko mohlo posílat do ciziny, hlavně tedy do Afriky, namísto Wagnerovců. Prosazovala by tam ruské zájmy, pomáhala režimům nakloněným Rusku, a zajišťovala byznysové zájmy ruských oligarchů třeba v oblasti těžby zlata a diamantů.

Asi nikdy už ale nevyroste do takových rozměrů jako dříve – ostatně ani není moc lidí, kteří by dokázali soukromou početnou armádu investovat – kupříkladu Wagnerovci byli po celou dobu dotováni ruskou vládou, ačkoliv to dlouho popírala. Nutné je také zohlednit, že se Wagnerova skupina na svém vrcholu počty i silou vyrovnala armádě menší země, k dispozici přitom měla i těžkou techniku, systémy protivzdušné obrany a samohybné houfnice.

Jevgenij Prigožin

Jevgenij Prigožin: ohlédnutí za brutálním „vojevůdcem“, který dokázal velké věci a s Putinovým posvěcením páchal nezměrné zlo

Jistě tak není v zájmu Ruska, aby se kdekoliv na jeho území pohybovala takto silná armáda, která by nebyla 100% pod kontrolou. Už při vzpouře v červnu 2023 bylo reálné, že kdyby Wagnerovci v tažení na Moskvu pokračovali, mohli by de facto zemi „rozložit“ zevnitř, protože téměř jistě neměla dostatečné prostředky s nimi bojovat. Jakýkoliv další růst žoldnéřské armády už je tak spíše vyloučen, a může být reálné, že bude i vzhledem ke vzpouře a oddanosti Prigožinovu rozpuštěna. A to i přesto, že jim všem V. Putin zaručil beztrestnost (ale to i Prigožinovi).

Jak vidíte budoucnost Wagnerovců?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články