Skoro 150 zabavených obrněných vozidel BATT UMG stojí ve skladech a nikomu nepatří, pro Ukrajinu by ale znamenala vítanou pomoc

NÁZOR: V Evropě se nachází nemalé zásoby některých zbraní, které vlastně nikomu nepatří, protože byly zabaveny pašerákům. Ukrajina by je přitom ihned upotřebila.

Vozidlo BATT UMG i Zdroj fotografie: The Armored Group
                   

Spojenecké země hledají ve svých skladech zbytnou techniku, aby ji mohly jako další vojenskou pomoc poslat na Ukrajinu. Její armáda ztrácí každý den obrněná i další vozidla, i když přesné údaje o počtu ztrát neexistují; jistě ale nejsou malé. Hodí se proto doslova jakákoliv pomoc, a třeba taková obrněná vozidla BATT UMG nejsou vůbec k zahození. Zajímavé přitom je, že jich bezmála 150 jen tak nečinně stojí ve skladu nedaleko Marseille ve Francii.

Pašování zbraní do Libye hlídá EU

Na moři působí vojenská mise Evropské unie, jejímž úkolem je dohlížet na dodržování zbrojního embarga OSN uvaleného na dodávky zbraní do neklidné Libye. Jak uvedl portál MilIn, její členové na konci roku 2022 zastavili poblíž jihoafrického pobřeží nákladní loď MV Meerdijk, na jejíž palubě byly zbraně včetně 41 obrněných vozidel BATT UMG. Ta přitom pocházela z továrny ve Spojených arabských emirátech a směřovala do Libye k silám generála Chalífy Haftara. Vojáci je proto zabavili a nikomu dnes vlastně nepatří.

Zadní část vozidla BATT UMG iZdroj fotografie: The Armored Group
Zadní část vozidla BATT UMG

Později však byla na několika plavidlech zabavena více než stovka dalších vozidel, a jelikož jen tak stojí ve skladu, snaží se někteří poslanci v europarlamentu prosadit rezoluci, aby byly vozy poskytnuty Ukrajině – šlo by tedy o stejný scénář, jako když Američané dodali Ukrajincům íránské zbraně včetně minometů směřujících do Jemenu poté, co je jejich námořnictvo našlo na různých kontrolovaných plavidlech. Celkem by se mělo jednat o 146 různých vozidel. Ale konečné, zda vozidla na Ukrajinu zamíří, bude mít evropská rada.

Vojenské vozidlo na podvozku od Fordu

Vozidla BATT UMG Ukrajina již ve výzbroji má, měla jich totiž v loňském roce koupit rovnou stovku. Portál ArmyRecognition uvádí, že jde o vozidlo navržené americkou společností The Armored Group, přičemž využívá hlavně civilní díly. Postaveno je na podvozku vozidla Ford F550, což znamená, že je na něj řada dílů běžně dostupná a není problém s jeho údržbou. Militarizované vozidlo má různé stupně ochrany, ale i v té nejnižší je určitě odolné proti střelbě z ručních zbraní, a má mít také vysokou odolnost proti minám a náložím.

Střely Hydra 70 v odpalovači na vrtulníku

Letecké neřízené střely Hydra 70 na vozidlech Humvee jsou „vzácné“ a velmi efektivní, snadno zdecimují vozidla i bunkry

BATT UMG je automobil o délce 6,02 metrů a hmotnosti 10,1 tun, ale záleží na namontovaném pancéřování a vybavení. Do jeho vnitřku se vejdou 2 členové obsluhy a do zadní části pak až 8 dalších vojáků. Na silnici je vozidlo schopné dosáhnout rychlosti až 100 km/h, a výrobce na svých stránkách udává, že může být vybaveno třeba termokamerou, držáky zbraní, interkomem, případně také dálkově ovládanou zbraňovou stanicí.

Prezentace vozidla BATT UMG

Co si myslíte o nápadu dát Ukrajině zabavená vozidla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články