Nová bojová vozidla ZBL-19 čínské armády mají až podezřele mnoho společného s evropskými obrněnými transportéry

NÁZOR: Čína svou armádu neustále modernizuje, a jedním z kroků je i zavedení nových kolových bojových vozidel pěchoty, která vypadají velice schopně.

Čínské kolové bojové vozidlo pěchoty ZBL-08 i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Síla čínské armády neustále roste, a to i díky zavádění nových systémů, s nimiž se má vyrovnat nejlepším ozbrojeným silám na světě. Platí to rovněž v oblasti obrněných vozidel, ať jde o obrněné transportéry nebo bojová vozidla pěchoty, a konkrétně v kategorii kolových vozidel dosud dominovalo ZBL-08 označované i jako Type 08, které měla čínská armáda v počtu více než 3 000 kusů. Nedávno ho však začalo nahrazovat novější ZBL-19 známé také jako Type 19. Zajímavostí přitom je, že má mnoho společného s řadou evropských vozidel tohoto typu.

ZBL-19 je známé hlavně z fotografií

O nových čínských kolových bojových vozidlech pěchoty je dosud známo velice málo informací. Třeba portál Defence-Blog uvádí, že se dle všeho jedná o modernizovanou verzi ZBL-08 označovanou jako ZBL-19, přičemž má bezosádkovou věž a další vylepšení. Vycházet je ovšem možné pouze z pár fotografií na sociálních sítích; velké podrobnosti tak k vozidlu nejsou k dispozici. Je ale patrné, že se designem podobá vozidlům tohoto typu na podvozku 8×8 ve výzbroji západních armád, a tedy nejspíše splňuje i standardy NATO.

Výrobcem vozidla je společnost NORINCO, která vyrábí i předchůdce ZBL-08. ArmyRecognition uvádí, že má bezosádkovu věž vybavenou rychlopalným kanonem ráže 30 milimetrů, a doplňovat ho má koaxiální kulomet ráže 5,8 milimetrů. Dále je na věži odpalovač se 4 protitankovými raketami, jejichž typ ale není specifikován. Tato výzbroj umožňuje vést vozidlu ZBL-19 boj s pěchotou i jinými obrněnci, a rovněž umožňuje ničit tanky. Pravděpodobně bude mít také moderní systém řízení palby, systémy nočního vidění a další vylepšení.

Do ZBL-19 se vejde 7 členů výsadku

Rozměry nového čínského vozidla jsou neznámé, ale lze vycházet z předchozího typu ZBL-08, jehož délka je 8 metrů a hmotnost podle konfigurace až 25 tun. Jeho osádku tvoří 3 vojáci a v zadním prostoru má místo pro 7členný výsadek, což je stejně jako u předchozího typu. ZBL-19 nemá dle všeho systém aktivní ochrany proti protitankovým střelám, ale mohlo by mít detektor laserového zaměření, a k tomu je schopné odpalovat zadýmovací granáty.

Tajné čínské obrněné vozidlo

(Ne)chtěně vyzrazené čínské bojové vozidlo VN22B je určeno zemím NATO, standardy má splňovat na výbornou

Vedle toho je však ochrana vozidla neznámá, i když v přední části by mohlo teoreticky odolat munici do ráže až 30 mm, a asi ho lze vylepšit reaktivním pancéřováním. Na druhou stranu nemusí být pancíř tak silný, aby zbytečně nestoupala hmotnost, neboť přítomnost ochrany proti vlnám v přední části naznačuje, že je vozidlo schopné plavby. Znamená to, že by ho bylo možné snadno vylodit například při invazi na Tchaj-wan. Na silnici pak bude vozidlo, stejně jako ZBL-08, schopné dosahovat rychlosti kolem 100 km/h, a dojezd bude až 800 km.

Nové čínské bojové vozidlo ZBL-19

Z jakého důvodu jsou čínská kolová bojová vozidla pěchoty ZBL-19 tolik podobná evropským?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články