Íránská raketa Zolfaghar výrazně překonává ruský 9K720 Iskander a stejně tak ji bude těžké vůbec lokalizovat

Írán je schopen produkovat velmi kvalitní balistické rakety, které nejenom, že nesou silnou nálož, ale rovněž bývají mimořádně přesné.

Íránské balistické rakety Zolfaghar i Zdroj fotografie: Tasnim News Agency / Creative Commons / CC BY
                   

Írán možná býval v minulosti podceňovanou vojenskou velmocí, protože měl kvůli sankcím většinou jenom nepříliš moderní výzbroj. Soustředil se ale na vývoj domácích systémů a v mnoha oblastech se mu podařilo dostat na světovou úroveň nebo se jí značně přiblížit. Jednou z oblastí, v níž uspěl, jsou balistické rakety. Těch má celou řadu typů a mezi moderní lze zařadit třeba rakety krátkého doletu Zolfaghar.

Raketa Zolfaghar vychází z Fateh-110

Jednou z nejznámějších íránských balistických raket je Fateh-110; ta je produkována zhruba od roku 2002, ale Íránci se pouze s ní nespokojili. Na jejím základě začali vyvíjet nové rakety s delším doletem a vyšší přesností, což by jim dovolilo zasahovat cíle i dále od svých hranic. Do výzbroje íránských ozbrojených sil byla nová raketa Zolfaghar zavedena v roce 2017, uvádí ArmyRecognition, a byla již nasazena třeba v Sýrii. Koupit si ji mělo i Rusko.

Reuters uvádí, že by rakety Zolfaghar měly mít dle odhadů odborníků dolet 300 až 700 kilometrů, v případě druhé hodnoty – k níž se většina zdrojů přiklání – je to o 200 kilometrů více než u ruských balistických raket 9K720 Iskander. Zolfaghar by měla mít hlavici o hmotnosti kolem 500 kg a jednou z jejích předností je také velmi vysoká přesnost, již Wikipedia odhaduje kolem 5 metrů, neboť má inerciální a satelitní navádění.

Alespoň v tomto směru je srovnatelná s ruskou, i když ta má dle Wikipedie přesnost mezi 5 a 7 metry. A ještě bych se chtěl vrátit ke zmíněnému dosahu – íránská raketa je totiž mnohem delší, což znamená, že má i mnohem více prostoru na palivo, a tak může doletět dále. Nelze tedy přímo tvrdit, že by byla lepší, pokud se bavíme o velikosti, ačkoliv všeobecně lepší je, neb Rusko podobnou s takovým dosahem nemá (a zrovna velikost mu problém nedělá).

Zolfaghar bude obtížné vypátrat

Zolfaghar je 10,3 metrů dlouhá a asi 0,6 metrů široká raketa, přičemž je jednostupňová a má raketový pohon na tuhé palivo, uvádí MissileThreat. Přepravována má být na automobilovém odpalovači, což znamená, že je velice mobilní, pro nepřítele tedy bude velice obtížné její pozici vypátrat a zničit ji. Neexistují ovšem informace o tom, že by raketa Zolfaghar byla schopna za letu měnit směr a snažit se tak znesnadnit své sestřelení.

Suchoj Su-22 Fitter

Íránská balistická raketa Arman s dosahem bezmála 3 500 km může potrápit, i když ji mají odpalovat jen staré letouny Suchoj Su-22

I přes to není lehké se proti takové balistické raketě bránit, i když sestřelit ji jistě zvládnou systémy jako americký MIM-104 Patriot, ruský S-400 a další, ale zase jsou drahé a neexistuje jich mnoho. Raketa má mít pak i další deriváty, které mají mít podobné vlastnosti, ale delší dolet. Tím prvním je jednostupňová raketa Dezful s doletem 1 000 kilometrů, druhým dvoustupňová Qasem s dosahem 1 400 kilometrů – obě se již řadí mezi rakety středního doletu.

Íránské rakety Zolfaghar

Co si myslíte o íránských raketách Zolfaghar?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články