Vlastní armáda by je dost možná zabila, zajetí ukrajinskou gardou tak zachránilo ruským vojákům život

Pro ruské vojáky může být ukrajinské zajetí výhra, mají totiž jistotu, že přežijí o něco déle. Často pak vypráví o chybějícím výcviku a drakonických trestech.

Ukrajina, vojenské jednotky i Zdroj fotografie: 93. mechanizovaná brigáda „Cholodnyj Jar“ / Creative Commons / CC BY
                   

Z vyjádření mnohých zajatců vyplývá, že ruská armáda trpí problémem s morálkou a špatným výcvikem, a mnoha jejím vojákům se ani moc bojovat nechce. Jenomže mají často pocit, že jim nic jiného nezbývá, a v případě neuposlechnutí rozkazu mohou být velice přísně potrestáni, případně rovnou zastřeleni zadržovacími jednotkami, a proto raději bojují dál. A pakliže v boji nezemřou a padnou do ukrajinského zajetí, jsou nejspíše ve větším bezpečí. Snad proto se také nechala zajmout čtveřice ruských bojovníků, jak oznámilo Velení Národní gardy.

Skupina vojáků útočila z donucení

Dobrým příkladem podlomené morálky v ruské armádě může být případ 4 bojovníků zajatých ukrajinskou národní gardou na záporožské frontě na podzim 2023. Portám MilIn uvedl, že se tak stalo při útoku, kdy se ruská armáda snažila získat Ukrajinci dříve osvobozené území. Trojice vojáků byla ze 136. samostatné motostřelecké brigády Ruska a další sloužil u 1430. motostřeleckého pluku – dva vojáci byly přitom smluvní a dva mobilizovaní.

Zajatci tvrdili, že u svých jednotek slouží necelý rok, a za tu dobu nedostali žádný řádný vojenský výcvik. Jeden z vojáků dokonce svým velitelům řekl, že již odmítá bojovat – za trest ho poslali do takzvané jámy, ale protože se bál uvěznění, nakonec se na frontu vrátil. Hrozilo by mu jinak až 15 let vězení, a v případě útěku by ho dokonce mohli zastřelit velitelé nebo k tomu určené jednotky. Ukrajinské zajetí je tak cestou, jak může probíhající válku přežít.

Zadržovací jednotky mají vojáky zastřelit

Nasazování takzvaných zadržovacích nebo bariérových jednotek není podle všeho v ruské armádě výjimečné. Již na jaře 2023 psal TheGuardien o jednotce vojáků, která si na takzvané zadržovací jednotky stěžovala na videu určeném pro ruského prezidenta Vladimira Putina. Jejich jednotka měla obrovské ztráty, a proto zašla za veliteli – jejich reakcí byly výhrůžky a postavení bariérových jednotek za nespokojené vojáky – v případě ústupu je měly zastřelit.

Wagnerovci, skupina vojáků

Wagnerovci verbují zajaté Ukrajince i vězně a nabízí jim „vykoupení“: zatím je to decimace, téměř 100 % jich zahyne v „lidských vlnách“

Jak je tato praxe ve válce na Ukrajině častá, není jasné, ale podobných zpráv se objevilo již několik, a dokonce existuje i video z dronu, na němž ruští vojáci podle všeho střílí do prchajících kolegů. Informace ale nelze nezávisle ověřit. Velmi přísně se měla ke svým členům chovat za „zbabělost“ v boji (hlavně v bitvě o Bachmut) i Wagnerova skupina. Do předních linií tam velitelé posílali hlavně naverbované vězně, z nichž většina tuto krutou taktiku nepřežila.

Jak hodnotíte používání bariérových jednotek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články