Video: vystavit klíčovou součást systému 9K37 Buk na otevřené pole má sice výhodu, ale stejně tak ho to dělá extrémně zranitelným

V novější verzi je 9K37 Buk velice schopný systém, který si dokáže poradit i s nízko letícími cíli. Ani jeho daleký dosah ho nicméně vždy neochrání.

Zničený radar 9S36 i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Systémy protivzdušné obrany dlouhého a středního doletu, ale často i toho kratšího, se asi nepřekvapivě spoléhají na radary, jimiž odhalují a zaměřují své cíle. Některé přitom mají radary oddělené, zatímco jindy jsou umístěné přímo na vozidle nesoucím rakety, a stejně tak existují i s navzájem propojenými kombinacemi. Klasickým systémem, který tento způsob využívá, je známý sovětský (v současnosti ruský) 9K37 Buk, jehož radary jsou spolu se střelami na vozidlech označovány jako TELAR, ale existují i pouze radarová vozidla označená jako TAR.

Nejen radar 9K37 Buk potřebuje prostor

Jedním z využívaných radarových vozidel systému Buk je 9S36, případně modernizovaná verze 9S36M. Možná se to nezdá, ale zničit takovéto radarové vozidlo je velmi cenné a může se to povést například sebevražednému dronu – typický útok na takový radar lze vidět na videu pod článkem. Radar byl nejspíše objeven průzkumným dronem, a to na poli v otevřeném prostoru, protože je vidět při své práci s vysunutou radarovou anténou – pochopitelně potřebuje volný prostor, aby viděl dostatečně daleko, i když později se dal do pohybu.

Buk-M3, nejlepší verze systému iZdroj fotografie: Kirill Borisenko / Creative Commons / CC BY-SA
Buk-M3, nejlepší verze systému

Během jízdy pak na radar zaútočil sebevražedný dron, ale není přesně jasné jakého typu – mohlo se však jednat i o běžný předělaný FPV dron s nějakou hlavicí. Jelikož nebude mít 9S36 silný pancíř, lze ho relativně jednoduše zničit, což je vidět i na záběrech – po zásahu dronem začalo hořet a osádce se podařilo uniknout, uvádí MilIn, jednalo se minimálně o tři prchající osoby. A jelikož vozidlo nenese rakety, byl jeho výbuch dost nepravděpodobný.

9S36 má vysoké výsuvné rameno

Radar 9S36 je vybaven fázovanou anténou a elektronickým skenerem a dokáže detekovat cíle do vzdálenosti až 120 km, uvádí ArmyRecognition. Umístěn je na pásovém vozidle, což mu umožňuje vysokou mobilitu, a má 21 metrů vysoké výsuvné rameno, díky němuž nejenom vidí mnohem dále, ale také je schopen zachytit i nízko letící cíle.

Střela RIM-7 Sea Sparrow

Americké střely RIM-7 Sea Sparrow odpalované ze sovětského dědictví 9K37 Buk? Realita, která Rusku nedovolí prorazit

Systém Buk sice pochází ještě z dob SSSR, ale byl postupně modernizován a jeho schopnosti vylepšovány. Radar 9S36 je používán až pro modernější verze M2 a M3, přičemž ty starší mají střely s dosahem až 20 kilometrů, kdežto novější až 70 kilometrů, uvádí Wikipedia. Systém dokáže sestřelovat nejen letadla a vrtulníky, účinný je i proti větším dronům nebo řízeným střelám, a v novějších konfiguracích také proti některým balistickým raketám.

Zničení radaru 9S36

Za jak citelnou ztrátu považujete radar 9S36?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články