Video: ani 3 nejlepší ruské tanky T-90M nemusí zaručit úspěch, zatímco jejich doprovod může doslova roztrhat kazetová munice

Bezhlavé útoky proti obraně, natož dobře připravené, se nevyplácí. I nejlepší tanky mohou snadno skončit zničené, a bezpečno rozhodně nebude ani v jejich okolí.

T-90M Proryv i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Naplánovat nějaký útok proti pevné obraně je obecně považováno za velice obtížný úkol, jehož úspěch často nezajistí ani ta nejmodernější technika. Ruská armáda může na zemi za takovou považovat zejména tank T-90M, protože nic lepšího v oblasti obrněné techniky nemá – tedy pokud nepočítáme prototypy tanku T-14 Armata, který moc vidět není. Ovšem ani když do útoku nasadí hned několik svých nejlepších obrněnců, nemusí být úspěch zaručený.

Útok tanků, BVP a „lehkých“ vozítek

Jak vypadá ruský útok se zapojením tanků T-90M, můžete vidět na videu natočeném nějakým průzkumným dronem, případně vícero drony, pod tímto článkem. MilIn uvádí, že tanky vyrazily do útoku ve 3 vlnách a byly doprovázeny bojovými vozidly pěchoty, a dokonce se po jejich boku objevila i zcela nepancéřovaná čínská vozítka Desertcross-1000-3. Útok však skončil naprostým krachem a zůstaly po něm 3 zničené tanky, několik BVP, a minimálně 2 čínská vozítka. Video je sestříhané, takže není vidět celá akce, ale jenom několik momentů.

Vojáci NATO v plynových maskách

NATO je s 32 členy nejsilnější vojenské uskupení světa, žádné podobné srovnatelnou silou nedisponuje

Obrana použila hned několik typů zbraní – první útočná vlna uvízla na minách – mohlo se jednat o protitankové miny T-62M, jejichž hmotnost je 9,5 kilogramů, uvádí Wikipedia, a obsahují 7,5 kg trhaviny. Jejich exploze přitom nemusí tank zničit zcela, ale minimálně stačí na zpřetrhání jeho pásů a tedy znehybnění. Mnohem horší pak je, pokud na minu najede nějaký typ staršího sovětského BVP, protože jeho odolnost vůči minám je dosti slabá.

T-90M je odolný, ale stejně zranitelný

Z videa je patrné, že se znehybněná vozidla poté stala cílem sebevražedných dronů. Zničit tank jako T-90M ale není tak jednoduché. ArmyRecognition udává, že má kompozitní pancéřování i reaktivní pancéřování Relikt, ale dron touto kombinací jen tak nepronikne. Na tancích jsou také vidět klecové konstrukce, které je mají krýt shora, kde je pancíř nejslabší. Operátoři však dle všeho nalétávali zkušeně do zadní čísti tanků, kde také uspěli.

Zničený ruský transportér u Novodoněcku

Video: ani mohutný ranní útok nepřináší Rusům vítězství, Ukrajinci jich u Novodoněcku pohřbili 50 a sledovali, jak se na bojišti opouští

Jiný způsob však obránci zvolili proti Desertcross-1000-3, tedy čínským vozítkům, v nichž se prohání ruští vojáci. Nasadili proti nim kazetovou munici, a to buď z děl nebo z minometů. Plošně vybuchující submunice, na záběrech je velmi dobře vidět, nepancéřovaná vozítka a pěšáky dokáže doslova rozsekat na kusy. Proti takové spršce kovu a střepin není obrany, a jak je vidět, na některých místech zůstal ležet i nemalý počet těl ruských útočníků.

Útok, v němž byly zničeny tři tanky T-90M a několik dalších vozidel

Jak byste vedli útok proti dobře opevněné pozici, a má to vůbec v takovém měřítku smysl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články