Anna Kikina: jediná ruská kosmonautka v aktivní službě, která dokonce inspirovala světoznámou panenku a letěla do vesmíru s NASA

NÁZOR: Ačkoliv je v ruských vesmírných programech žen jako šafránu, o to více je o nich slyšet. Poslední ruská astronautka mezi nimi ale zcela vyniká.

Anna Kikina i Zdroj fotografie: NASA
                   

Vztahy Spojených států amerických a Ruské federace jsou sice silně pošramoceny a diplomatická komunikace vázne, ale i tak jsou si tyto země v některých oblastech poměrně blízkými partnery. Jedním z nich jsou například společné vesmírné lety na ISS, a v rámci další spolupráce americké NASA a ruského Roskosmosu byla v říjnu roku 2022 vyslána do vesmíru, společně s americkou a japonskou posádkou, i ruská kosmonautka Anna Kikina.

10 let čekání a příprav s nejistým výsledkem

Anna Kikina je rodačka z ruského Novosibirsku, kde vyrůstala a následně i dokončila vysokoškolská studia. V roce 2012 se pak přihlásila do prvního otevřeného výběrového řízení k ruskému sboru kosmonautů. Ze 304 uchazečů (z nichž 43 byly ženy) prošlo jenom osm – mezi nimi i Anna, navíc jako jediná žena. Stala se tak teprve šestou ženou v dějinách sovětsko-ruských vesmírných programů, která se kvalifikovala k letu. V prosinci 2014 potom obdržela kvalifikaci zkušebního kosmonauta poté, co úspěšně absolvovala výcvik a státní zkoušky.

Od roku 2016 je dokonce jedinou ženou v ruském oddílu kosmonautů. Její vesmírné angažmá bylo ale ohroženo ruskou invazí na Ukrajinu, ale po mnoha sporech mezi NASA a Roskosmosem bylo nakonec dosaženo dohody, a společné vesmírné programy dále pokračovaly. Během vesmírné výpravy s názvem Expedice 68 sloužila Anna Kikina jako specialistka mise, což zahrnuje monitorování kosmické lodi během dynamických fází letu, zejména při startu a návratu do vesmíru. V rámci Expedice 68 také plnila funkci letové inženýrky.

Astronaut vs. kosmonaut

Člověk ve vesmíru může mát dvojí označení, a sice astronaut a kosmonaut. Obojí přitom znamená totéž, akorát že slovem „astronaut“ ho označují Američané, kdežto „kosmonaut“ pochází ještě ze SSSR, a označená převzalo i Rusko. Mimochodem, vlastní pojmenování vzniklo dokonce i v Číně, kde je člověk ve vesmíru nazýván „tankonaut“.

Za posledních 20 let jde o první ruskou kosmonautku, která se letu do vesmíru účastnila. Na oběžnou dráhu se přitom dostala ve vesmírné lodi Crew Dragon (vyrobená americkou společností SpaceX, kterou vlastní Elon Musk), jíž vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon 9. Ve vesmíru nakonec strávila ruská kosmonautka Anna Kikina 157 dní a 10 hodin.

Ženy v ruských vesmírných programech

I když je ruský vesmírný program velice pokročilý, má o ženy velikou nouzi. První ruskou ženou ve vesmíru byla Valentina Tereškovová, která byla vyslána v roce 1963, a dnes zastává vysoké politické funkce. Po ní následovala Svetlana Savická v roce 1982, Elena Kondaková – ta dokonce hned dvakrát v 90. letech, poté Elena Serová v roce 2014, a nakonec herečka Yuliya Peresild v roce 2021 při natáčení filmu Výzva (Vyzov).

Anna Kikina je tedy sedmou a na dlouhou dobu pravděpodobně poslední ruskou kosmonautkou. Možná i z toho důvodu jí nechala americká firma Mattel vyrobit vlastní model panenky Barbie, jejímž předobrazem má být právě Anna Kikina. I s panenkou ji můžete vidět ve videu níže.

Jak se díváte na společné lety Američanů a Rusů do vesmíru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články