I výbuch malé miny s 37 g trhaviny vyřadí několik vojáků. Změnit to mohou boty proti minám, koncept z Ukrajiny je i „levný“

Zranění od pozemních min jsou strašlivá a často zaměstnají i několik vojáků najednou. Speciální boty by však mohly vojáky ochránit před amputací.

Testování obuvi proti minám i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Když voják stoupne na protipěchotní minu, má veliký problém. Dokáže ho totiž zabít, i když bývají častější vážné úrazy, kdy sice výbuch přežije, ale doslova mu utrhne nohu, případně mu je amputována později. Miny jsou takto konstruovány i záměrně, neb o vyřazeného vojáka se musí postarat několik jeho druhů, čímž jsou také vyřazeni z boje. Existuje však i možnost, jak podobným zraněním ve velké většině předejít – boty odolné proti minám.

Protiminová obuv jenom pro ženisty

Ve světě již existuje několik typů takových bot, a o jejich masovou produkci se pokouší i Ukrajina. Tamní ministerstvo obrany ve své zprávě tvrdí, že by se mělo jednat o boty určené pro ženisty – nelze si tedy představit, že by jimi byly vybaveny jednotky určené třeba k útoku na nepřátelské linie, aby s jejich pomocí překonaly minová pole. Chránit by ale naopak měly všechny, kdo se pokouší o objevení a likvidaci min.

MilIn uvádí, že takzvané protiminové boty jsou obuví složenou z více vrstev, v nichž je obsažena i kevlarová balistická vložka. Účelem této obuvi přitom není zamezit výbuchu nastražené miny, ta se aktivuje jako před tím – vrstvy by ale měly explozi dostatečně utlumit tak, aby vojákovi takzvaně neutrhla nohu. Nejspíše by ale i tak nějaká zranění utrpěl, a mnohé miny navíc produkují střepiny – odpadlo by nicméně to nejhorší, a sice ztráta končetiny.

Obuv proti minám produkují 3D tiskárny

Výroba specializované protiminové obuvi probíhá v případě Ukrajiny za pomoci 3D tiskáren, uvádí TheDefensePost. Díky tomu je možné je vyrábět poměrně rychleji a levněji než jejich protějšky v západních zemích. Cena jednoho páru se tak pohybuje kolem 9 400 korun. Boty by měly být účinné hlavně proti takzvaným motýlkovým minám, jejichž nejznámějšími a velmi často používanými představiteli jsou sovětské nebo ruské miny PFM-1.

Střelba z minometu

100% ukrajinské 120mm minometné granáty jsou mimořádně silné, ruské jednotky i auta rozmetají; výroba má probíhat v ČR

Motýlkové miny jsou určeny k dálkovému zaminování prostoru a lze je vystřelovat třeba z minometu, případně shazovat z letadel či vrtulníků, uvádí Wikipedia. Taková mina je jen 119 mm dlouhá a má v sobě 37 g kapalné trhaviny, která exploduje při tlaku nad 5,1 kg. Člověka většinou nezabije, ale silně mu poraní končetinu. Není přitom zahrabaná v zemi, ale protože je malá a většinou zabarvená tak, aby byla špatně vidět, je velice nebezpečná.

Protiminová obuv pro ženisty

Jak funkční mohou být boty proti minám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články