Na čínskou invazi bude číhat obrněná hráz z vysoce moderních tanků Abrams, které ty čínské „sfouknou“ a pěchotu rozmetají

NÁZOR: Spojené státy dodávají Tchaj-wanu moderní zbraně, aby Čínu odradily od případné invaze. Moderní tanky M1A2 Abrams budou velikou hrozbou pro pěchotu i obrněnce.

Americký tank M1A2 Abrams i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Jestliže se Čína pokusí o invazi na Tchaj-wan, bude jejím vyvrcholením a nezbytným krokem vylodění na některé z ostrovních pláží. Jde přitom o nesmírně náročnou operaci, při níž by byly útočící jednotky velmi zranitelné a mohly utrpět obrovské ztráty. Zvláště pokud má obránce správnou taktiku a účinné zbraně, může vyloďování nejenom zkomplikovat, ale i zcela zastavit. Číňané by totiž museli plážích počítat i s přítomností moderních amerických tanků M1A2 Abrams, což pro ně může být významná překážka.

108 tanků Abrams a odtahová vozidla

Tchajwanské ozbrojené síly si ve Spojených státech objednaly v roce 2019 tanky označované jako M1A2T Abrams, což je vlastně modifikovaná verze M1A2 SEPv2. V obrněncích pravděpodobně nebude přídavný pancíř z ochuzeného uranu, protože ten Američané do exportních verzí nedodávají, ale i tak budou velmi odolné. Tchajwanci dostanou celkem 108 tanků, a k nim také 14 odtahových servisních vozidel M88A2 Herkules. První z nich mají na ostrov dorazit v roce 2024, technici a osádky už na ně ale údajně trénují teď.

Tank M1A2 na cestě

3 000 nevyužitých tanků M1 Abrams stojí ve skladech USA, na Ukrajinu se ale jen tak nedostanou; jsou náročné a neměl by je kdo ovládat

Tanky Abrams jsou známé svou vysokou odolností díky speciálnímu kompozitnímu pancéřování, takže pokud se s nimi čínská pěchota na plážích opravdu střetne, bude pro ni velmi obtížné je přenosnými protitankovými střelami zničit, ačkoliv to pochopitelně není nemožné. Čína má totiž ve výzbroji mj. protitankové střely HJ-12, což je jakási obdoba FGM-148 Javelin. Tanky budou přitom zasypávat nepřítele z děla ráže 120 mm, koaxiálního kulometu ráže 7,62 mm a z dálkově ovládané stanice na střeše s těžkým kulometech ráže 12,7 milimetrů.

Pochopitelně to ale neznamená, že by pouze tyto tanky armádu Čínské lidové republiky zastavily, ale minimálně jí vyloďování zkomplikují. V případě střetu by hrály významnou roli i letouny, drony, stejně jako střely dlouhého dosahu, které by mohl útočník odpalovat z pevniny – nejužší část Tchajwanského průlivu je široká 130 km, nejširší pak 180. Obránce by měl být na druhou stranu na invazi připraven, a mj. by jej chránila celá řada nejpokročilejších amerických systémů, z nichž některé dodnes ve válce na Ukrajině nepodlehly.

iZdroj fotografie: Pixabay
Americký tank M1A2 Abrams

Lze proto předpokládat, že by si v nějaké míře poradily i s čínskými zbraněmi. Ve hře jsou navíc i americké letadlové lodě s letouny 4. a 5. generace, a jak současné predikce naznačují, střet Číny s USA by byl velice ničivý pro obě strany, větší šance na výhru má však právě Amerika, která se zavázala Tchaj-wan bránit všemi dostupnými prostředky, a své nevyřízené účty mají s Čínou také Japonsko nebo Filipíny. Země draka ale opravdu mohutně zbrojí, a proto americká vláda představila program Replicator, který má čínské tempo překonat.

Torpédoborec USS Milius

Provokace pěkně zblízka: americká námořní loď u Tchaj-wanu by mohla být vzkazem „výbojné“ Číně, nikoliv však bez rizika

Čínská armáda se jistě bude snažit při případné invazi vylodit co nejrychleji i své tanky, pro Tchaj-wan by byly hlavním soupeřem ZTZ-96 vycházející ještě ze sovětské koncepce, ale především pak ZTZ-99 již připomínající západní tanky, a pravděpodobně se jim v mnoha parametrech i vyrovnají. Oba obrněnce mají dělo ráže 125 milimetrů a čínská armáda má disponovat i vlastními účinnými protitankovými granáty z ochuzeného uranu.

Spousta velmi moderního vybavení

Hmotnost tchajwanských tanků bude 63 tun / kus, což není málo, ale i tak se dokáží pohybovat rychlostí až 68 km/h. Mají 4člennou osádku a jejich dojezd je na silnici přes 400 kilometrů. Vybaveny jsou přitom infračerveným zaměřovacím systémem druhé generace, což jim umožňuje velmi přesnou střelbu i za snížené viditelnosti, tedy včetně noci. Osádky mají k dispozici barevné displeje, díky nimž získávají velmi dobré povědomí o bojišti. Podle vyjádření tchajwanské armády mají být tanky soustředěny na nejohroženějších místech.

Taiwanská armáda

Jak se Tchaj-wan připravuje na (ne)vyhnutelnou válku: může doufat, že se čínská armáda ani nevylodí, postaví proti ní až 1,8 milionu vojáků

Dodávka modernách tanků bude pro Tchaj-wan významnou posilou, protože ačkoliv jsou jeho obrněné jednotky relativně početné a čítají kolem tisícovky tanků, nepatří jejich výzbroj k nejmodernějším. Jejich aktuálně nejsilnějšími jsou střední tanky M60A3 TTS, kterých má armáda asi 460. Modernizací prochází celkem pravidelně, ale jelikož pochází ze 70. let 20. století, mají zkrátka na dnešní dobu nedostatky – i jejich dělo ráže 105 milimetrů je poměrně slabé. Tyto pak Tchaj-wan doplňuje starší modifikací tanků M60 a M48.

Střelby tchajwanských tanků

Jak velký problém budou tanky Abrams pro čínskou armádu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články