Video: jak vypadá den u dělostřelectva AČR, ukazuje youtuber, který se setkal i s nejkrásnější houfnicí na světě

Nahlédnout do běžného dne českých dělostřelců je docela ojedinělé. Ti zdaleka netráví čas jenom střílením, jejich práce obnáší i mnoho dalších činností, bez nichž by to nešlo.

Houfnice ShKH vz. 77 DANA i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
                   

Když si civilista představí dělostřelectvo, zřejmě půjde o jednotku s velikými děly, raketomety nebo minomety, protože i takové systémy k němu patří. Střelba na podporu jiných jednotek je samozřejmě jejich nejdůležitějším úkolem, ale návštěva youtubera Jana Hanka u 13. dělostřeleckého pluku, jediné dělostřelecké jednotky české armády, ukázala běžný den dělostřelců v trochu jiném světle – zdaleka netráví celý den jenom u děl.

Uběhnout 5 kilometrů je začátek dne

Na videu níže můžete vidět, že začíná den u dělostřelectva během dlouhým 5 kilometrů, po němž následuje cvičení a posilování zahrnující třeba série kliků, sklapovaček, angličáků a dalších cviků. Vojáci pluku zkrátka potřebují skvělou fyzičku stejně jako jiní, protože se rozhodně jenom nevozí. Internetové stránky pluku prozrazují, že je složen ze dvou oddílů, mezi nimiž existuje zdravá soutěživost o to, který je lepší, což se projevuje i na videu.

Lehké obrněné vozidlo dělostřeleckého průzkumu IVECO iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
Lehké obrněné vozidlo dělostřeleckého průzkumu IVECO

Ani poté se vojáci kupodivu nepřesouvají k dělostřeleckým systémům, ale k činnostem souvisejícím s jejich naváděním. K tomu jsou vybaveni dvěma typy vozidel – první jsou NEXTER Titus, a jak ministerstvo obrany na stránkách uvádí, hned 20 jich je určených ke koordinaci palebné podpory. Ta druhá jsou lehká obrněná vozidla dělostřeleckého průzkumu na bázi automobilu IVECO M65E19WM. Z něj youtuber s průzkumníky a přístroji na zaměření cíle vyrazí do terénu, kde pochopí, k čemu vlastně dělostřelci potřebují tak skvělou kondičku.

Houfnice DANA je krásná, ale zastaralá

Hlavní zbraní dělostřeleckého pluku je samohybná kolová houfnice ShKH vz. 77 DANA, o níž čeští dělostřelci říkají, že je nejkrásnější na světě. WeaponSystems uvádí, že byla zkonstruována v Československu v 70. letech 20. století a používá sovětskou munici ráže 152 milimetrů. S tou základní má dosah 18,7 kilometrů a se speciální až 28,2 kilometrů. Ve své době patřila mezi opravdovou špičku, ale dnes jsou již její parametry nedostatečné.

Český voják

Akce AČR „Vojákem na zkoušku“ pro veřejnost: vojákem se mohl stát na chvíli kdokoliv, plat a benefity jsou navíc zajímavé

Dělostřelci se proto dočkají výměny, konkrétně si Česko objednalo moderní francouzské houfnice CAESAR, jichž bude celkem 62 kusů. ArmyRecognition uvádí, že jde o dělo ráže 155 mm s hlavní o délce 52 ráží, které dokáže zasahovat cíle do vzdálenosti až 40 kilometrů, se speciální municí ještě dále. Verze určená pro českou armádu bude na podvozku Tatra s pancéřovanou kabinou, což zajistí dobrou ochranu osádky a skvělou průchodnost terénem.

Jan Hanko u českých dělostřelců

Jak hodnotíte výkony českých dělostřelců?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články