Video: ruská balistická raketa 9K720 Iskander dokáže zničit i klidně 2 odpalovače MIM-104 Patriot, pakliže se na moment zastaví

Systém MIM-104 Patriot je velice sofistikovaný a ne moc početný, a s raketami jako Iskander si běžně dokáže poradit. Jenomže někdy může doplatit na nechráněný přesun.

Balistická raketa 9K720 Iskander i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Systémy protivzdušné obrany bývají v každé válce prioritními cíli, protože jsou nejenom cenné, ale jejich vyřazení může ulehčit vzdušné útoky. Relativně jednoduché je přitom zničit systémy poblíž fronty, kde je lze i snáze objevit, zatímco s těmi vzdálenějšími už je to obtížnější, přičemž jde často o baterie protivzdušné obrany dlouhého nebo středního dosahu. Sice je možné zaměřit aktivní radar, ale odpalovací systém je nutné přímo objevit. A pokud se to povede a on včas neujede, má to často spočítané – zničit ho navíc může i zbraň, proti níž je primárně určený.

Když se konvoj zastaví, je to chyba

Video pod tímto článkem ukazuje způsob, jakým lze zničit hned dvě odpalovací části systému MIM-104 Patriot; zřejmě se jednalo o vozidla M901. Ta měla tu smůlu, že se je podařilo objevit průzkumnému dronu, který byl dle všeho vybaven kvalitní termovizí, a proto je mohl spatřit i v noci. NationalInterest uvádí, že v tomto případě dron zachytil konvoj při přesunu, a největší chybou osádky bylo, že se zastavila, i když ze záběrů není jasné, na jak dlouho.

Odpalovací vozidlo systému MIM-104 Patriot iZdroj fotografie: Uživatel Hunini / Creative Commons / CC BY-SA
Odpalovací vozidlo systému MIM-104 Patriot

Jenomže právě kvůli této zastávce mohla na konvoj zaútočit ruská balistická raketa 9K720 Iskander. MissileThreat uvádí, že má bojovou hlavici o hmotnosti 400 až 750 kilogramů, což se dá účinkem přirovnat k explozi těžké letecké pumy, přičemž její smrtící účinek bude na desítky metrů daleko. I záběry ukazují velice silnou explozi, kdy ale nejspíše vybuchly i střely nabité v odpalovacím systému, protože jsou vidět rozlétávající se žhavé kusy.

Kdež se Patriot přesunuje, Iskander nic nezmůže

Systém MIM-104 Patriot je určen právě k ničení balistických raket, tedy včetně takových jako Iskander, a již opakovaně prokázal, že je proti nim efektivní; mimo to si poradí i s raketami Ch-47M2 Kinžal, ale takových systémů je více. Ovšem v okamžiku, kdy se přesunuje na jiné místo, není aktivní a nemůže tedy na obranu odpalovat protistřely. Zničená vozidla M901 jsou dálkově ovládané odpalovací stanice namontované na dvounápravovém návěsu M860, uvádí ArmyRecognition, a v tomto případě v nich měly být nabité střely PAC-2.

9K720 Iskander-M, ruská balistická raketa

Balistické rakety KN-23B by mohly v ruské výzbroji zcela nahradit 9K720 Iskander-M, mají totiž mnohem lepší parametry

Ačkoliv není známé, jak dlouho dron stojící konvoj sledoval, zničení je důkazem, jak důležitá je rychlá součinnost průzkumu a dělostřelectva či raketových zbraní, protože zastávka jistě nebyla dlouhá. Raketa Iskander využívá pro navádění ke svému cíli inerciální, radarové a satelitní navádění GLONASS, uvádí Wikipedia, takže je tedy jasné, že za pohybu by odpalovače trefit nemohla. Dosah rakety je pak oficiálně 500 km a přesnost kolem 2 až 5 metrů.

Zničení 2 odpalovacích vozidel systému MIM-104 Patriot raketou 9K720 Iskander

Kde udělala obsluha odpalovacího systému Patriotu chybu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články