Video: když se ruští vojáci spletou, mohou si zničit vlastní vrtulník Kamov Ka-29, který zrovna útočí na nepřítele

Pokud vojáci sestřelí vlastní vrtulník nebo letoun, protože si ho spletou s nepřítelem, svědčí o vážném problému. Utrpět tím navíc může i morálka vojáků.

Vrtulník Kamov Ka-29 i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Jedním ze způsobů, jak se může ruská armáda vypořádat s námořními drony, je nasazení ozbrojených vrtulníků. Ty mohou křehká plavidla na hladině nejenom objevit, ale také je snadno zničit střelbou – například z kulometu. Samozřejmě mohou být drony chráněny protivzdušnou obranu, ale otázkou je, nakolik je v dané situaci účinná. Vedle toho pak může stejný prostor střežit i PVO ze stejné armády, která se může splést a sestřelit vlastní vrtulník.

I když Ka-29 vyhrál, zřítil se

Zajímavý případ boje vrtulníku proti námořnímu dronu ukazuje video pod tímto článkem, protože situace končí sestřelením helikoptéry vlastní protivzdušnou obranou. MilIn uvádí, že je na záběrech vidět ruský vrtulník Kamov Ka-29 útočící na ukrajinský námořní dron Magura V5 vybavený střelou R-73. Plavidlo se dokonce na vrtulník pokusilo zaútočit, což na videu vidět není, ale neuspělo. Helikoptéra naopak dron intenzivní palbou úspěšně zničila.

Pancir-S1 iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Pancir-S1

Neštěstím pro helikoptéru byl ovšem fakt, že byl Magura V5 součástí kombinovaného útoku více námořních a vzdušných dronů, a proto měla ruská obrana pohotovost. Z neznámého důvodu pak správně nefungovala identifikace cílů a na vrtulník se ze země zaměřil ruský systém protivzdušné obrany Pancir S1. Jeho střela byla „úspěšná“, video totiž ukazuje, jak vrtulník po zásahu pohltil dým a později se zřítil, přičemž zahynuli 4 členové jeho osádky.

Ka-29 Kamov je poměrně vzácný vrtulník

Ztráta vrtulníku Ka-29 Kamov je docela citelná. Jde o stroj používaný ruským námořnictvem k transportu vojáků a nákladu, ale i v bojové roli, uvádí MilitaryToday. Z linky přitom sjel pouze v 59 kusech. V jeho zadní části je prostor pro 16 vojáků a na jeho pravé straně je namontovaný kulomet ráže 7,62 mm, ale má i pylony k nesení různé výzbroje. Vrtulník má (stejně jako jiné stroje Kamov) dvojici opačně se otáčejících vrtulí; poháněn je dvěma motory.

Vojenský vrtulník Ka-60 Kasatka

Názor: ruské vrtulníky Kamov Ka-60 ani Ka-62 nechce kupovat vůbec nikdo, měly přitom konkurovat známým strojům Západu

Pancir S1, jehož obsluha se trefila, je pro takový vrtulník více než smrtelný. Jedná se totiž o moderní ruský systém krátkého dosahu vybavený kanony a raketami, uvádí MissileThreat; konkrétně je vybaven vlastním radarem a 12 raketami schopnými zasahovat vzdušné cíle do vzdálenosti až 20 kilometrů. Standardní střela 57E6 má pak radiové navádění a 20 kilogramů těžkou výbušnou tříštivou hlavici, což je na vrtulník více než dostatečné.

Ka-29 zničí Magura V5 a pak ho sestřelí Pancir S1

Jak se mohla obsluha Pancir S1 tak fatálně splést?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články