Kvůli rostoucí moci Číny se Asie stává místem možného konfliktu. Co to znamená pro Evropu?

Rostoucí síla Číny může vyvolávat obavy jejích sousedů i Spojených států. Velký konflikt je nejspíše vyloučený, ale napětí v regionu bude veliké.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Po rozpadu Světského svazu na začátku 90. let minulého století se Spojené státy americké staly jediným světovým hegemonem. Situace se ale kvůli silnému ekonomickému rozmachu Číny začíná měnit. Spolu s rostoucí ekonomickou silou roste i síla vojenská a také ambice Číny stát se asijským hegemonem. To je zdrojem možného napětí.

Moc nad světem se rozhodne v Pacifiku

Spojené státy si toto nebezpečí začaly uvědomovat a své síly již nechtějí tolik soustředit v Evropě, ale v pacifickém regionu. Logicky očekávají, že ten je zdrojem budoucího boje o nadvládu ve světě. V současné době samozřejmě ještě ne, protože i přes rostoucí sílu Číny nemají její ozbrojené síly v případě konfliktu s USA šanci. To se ale může během několika desetiletí změnit. Otázkou je, jak rychle a co s tím.

iZdroj fotografie: Uživatel Tyg728 / Creative Commons / CC BY-SA

Existují dva ekonomické scénáře. První říká, že rychlý ekonomický růst Číny bude i nadále pokračovat. O to rychleji poroste i její síla. Druhý, že se růst zpomalí, ale nezastaví. Pro tuto teorii mluví třeba růst ceny pracovní síly v Číně, a tím ztráta této výhody. Čínská populace prudce stárne, což může přinést problémy. A již nyní je z chování Číny v oblasti jasné, jaké má ambice. Největším problémem je samozřejmě Tchaj-wan, ale i spory v Jihočínském moři či na čínských hranicích.

Útok USA je vyloučený

Spojené státy se mohou snažit něco s tím udělat. Existují prakticky tři scénáře, z nichž dva jsou nereálné. Prvním by byl útok na Čínu. K tomu by žádný rozumný americký prezident nesvolil a jistě by ho to stálo i podporu doma. Navíc Čína disponuje vlastním odstrašujícím jaderným arzenálem. Druhá možnost je ekonomické vyčerpání Číny. I to není reálné, protože ekonomická izolace země by poškodila nejen Čínu, ale velmi výrazně i USA.

iZdroj fotografie: Gen Fumio / Creative Commons / CC0

Proto se USA budou nejspíše snažit utvořit koalici asijských zemí, které by se proti Číně vymezovaly. K tomu jim napomáhá skutečnost, že se tyto země Číny obávají a vlastně ji nemají v lásce. Ze Spojených států naopak tak velké obavy nemají. Dá se tedy předpokládat, že se rodí koalice silných zemí jako Jižní Korea, Japonsko a Indie spolu s menšími, jakými jsou Vietnam, Singapur a další. S jejich pomocí by pak USA mohly rozmach čínské síly účinně brzdit.

Otázkou samozřejmě zůstává chování Číny. Ve své historii své sousedy často napadala. Navíc v poslední době roste i čínský nacionalismus. Ten může být jiskrou nějakého konfliktu. Nejbolavějším místem je Tchaj-wan, který komunistická Čína považuje za skoro posvátný. Jeho vláda se snaží konflikt nevyprovokovat, proto nemá snahu vyhlásit formálně nezávislost. Stojí za ní i USA a pro ty by bylo těžké ostrov nechat na holičkách. Kdyby mu nepomohly, ztratily by kredit u svých spojenců. Je však otázkou, co se stane za několik desítek let.

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články