Amerika chce udržet klid na Blízkém východě, dohlédnout na to má i obojživelná útočná loď USS Bataan s 2 000 mariňáků

Spojenectví s Izraelem je pro Ameriku stejně důležité jako oblast Blízkého východu. V oblasti proto hodlá udržovat klid, což dává velmi jasně najevo.

Útoční obojživelná loď USS Bataan i Zdroj fotografie: Námořnictvo USA
                   

Spojené státy mají enormní zájem, aby se válka mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás z Pásma Gazy nerozšířila do okolních oblastí a nezapojily se do ní i další státy, a nebyly tak přinejmenším ohroženy americké blízkovýchodní základny. I to je důvodem, proč v oblasti soustředí už několik silných plavidel, která umožňují v případě potřeby zaútočit nejenom ze vzduchu, ale také provést silný výsadek. Hlavně pak z obojživelné útočné lodi USS Bataan, které zakotvilo v Rudém moři, aby situaci jistilo z druhé strany, informuje USNI.

U Izraele hlídkují 3 velmi silné lodě

Již na začátku konfliktu mezi Izraelem a Hamásem poslala Amerika ke břehům Izraele svou nejmodernější letadlovou loď USS Gerald R. Ford, o čemž jsme na ArmádnímZpravodaji psali. Později vplula do Středozemního moře i flotila vedená další letadlovou lodí, a to USS Eisenhower, a nakonec se v Rudém moři objevil svaz vedený USS Bataan. Přítomnost tří takto silných plavidel znamená jediné, Američané vysílají signál aktérům v oblasti, ale rovněž chytají pašeráky a zamezují, aby se vojenské operace rozšířily do dalších zemí.

Mariňáci cvičí v sousedství útočné obojživelné lodi USS Bataan iZdroj fotografie: Námořnictvo USA
Mariňáci cvičí v sousedství útočné obojživelné lodi USS Bataan

Ačkoliv to název možná nenapovídá, je tato obojživelná útočná loď jedním z nejsilnějších plavidel na hladině oceánů. Portál Defence-Blog uvádí, že je schopna nést výsadek, vybavení i letadla pro podporu vojenských operací – ostatně má letovou palubu, z níž startují bojová letadla, vrtulníky nebo konvertolány Boeing V-22 Osprey. Klasifikovat ji tak lze i jako lehkou letadlovou loď. Běžně je na její palubě 6 letounů F-35B Lightning II či McDonnell Douglas AV-8B Harrier II, ale jejich počet lze navýšit až na 20 výměnou za vrtulníky nebo V-22 Osprey.

Téměř 2 000 mariňáků na palubě

USS Bataan je plavidlo třídy Wasp a není jediné, podobných má americké námořnictvo v současnosti 7. Do služby přitom vstoupilo již v roce 1997. Dlouhé je 257 metrů a jeho výtlak činí 40 500 tun, vybaveno je pak konvenčním pohonem, s nímž dosahuje rychlosti až 22 uzlů. Posádku lodi tvoří 1 208 námořníků a další personál, a k tomu loď unese téměř 2 000 členů námořní pěchoty, uvádí MilitaryToday. Ti jsou schopni s pomocí výsadkových člunů, vrtulníků, konvertoplánů a další techniky provést bleskový námořní výsadek.

Izraelské obranné síly

Hizballáh může využít situace a zaútočit na Izrael – ten by ho ovšem „přejel“, i když je o dost silnější než teroristé Hamásu

Z paluby je pak mohou podporovat nejenom letouny, ale i bitevní vrtulníky jako Bell AH-1W SuperCobra a AH-1Z Viper, tedy stejné, jaké si pořizuje česká armáda. Nyní ale není pravděpodobné, že by se mariňáci zapojili do boje s Hamásem, ačkoliv svou přítomností tuto možnost mají. Stejně tak jsou ale schopni zaútočit na kohokoliv, kdo by ohrožoval jejich základny. Americké lodě v Rudém moři se v posledních dnech aktivně zapojily i do obrany Izraele, když zlikvidovaly střely mířící na něj z Jemenu, kde jsou povstalci podporovaní Íránem.

Život na obojživelné útočné lodi USS Bataan

Je útočná loď USS Bataan Rudém moři dostatečně odstrašující?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články