Video: M2 Bradley je tak odolné, že může odolat i ruskému dronu, ačkoliv ho zasáhne nečekaně během jízdy

Sebevražedné drony jsou pro obrněná vozidla doslova metlou, ale pokud je na nich kvalitní ochranná konstrukce, mají velikou šanci se jim ubránit a přežít.

M2 Bradley s bloky reaktivního pancéřování i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Aktuálně se zasluhují o ničení největšího počtu obrněnců sebevražedné drony. Jejich kumulativní nálož dokáže proniknout i silným pancéřováním, a to včetně moderních tanků. Neznamená to však, že by byl každý zásah dronem fatální a nedalo se proti němu nějakým způsobem bránit. I proto ostatně vznikají ochranné konstrukce, které pokud jsou správně namontované a nijak neomezují schopnosti obrněnce, dávají mu velikou šanci přežít.

M2 Bradley zrovna bojovalo s nepřítelem

Jak vypadá úspěšné přežití po zásahu sebevražedným dronem ukazuje video níže, na němž je vidět neúspěšný nálet do bojového vozidla pěchoty M2A2 Bradley. To se zrovna účastnilo bojové situace, což je vidět na záběrech – konkrétně používá rychlopalný kanon ráže 25 milimetrů k palbě na nepřátelské pozice, potvrzuje MilIn.

Bradley byl sledován přátelským průzkumným dronem pořizujícím záběry z celé situace, a poté buď změnil pozici nebo místo boje opustil. Do jedoucího vozidla v tu chvíli narazil ruský sebevražedný dron neznámého typu, na záběrech je vidět i exploze. Jenomže vozidlo přesto pokračovalo dále, jako by se nic nestalo. Ze záběrů je patrné, že zásah dronu přišel z levé strany, ale explozi nejspíše zastavilo reaktivní pancéřování, což znamená, že samotný pancíř vozidla zůstal pravděpodobně neporušený, a to tak bylo stále plně bojeschopné.

Pancéřování BRAT chrání Bradley kvalitně

Vozidla Bradley verze M2A2 jsou často vybavena reaktivním pancéřováním BRAT, jímž viditelně disponuje i to ve videu. ArmyRecognition uvádí, že je dodatečná ochrana složena z 96 dlaždic přídavného reaktivního pancíře, jehož přesné schopnosti jsou klasifikovány. Dokáže velice účinně chránit proti různým druhům kumulativních hlavic protitankových střel nebo právě sebevražedných dronů. BRAT je na M2A2 Bradley umístěno po stranách, vpředu a na věži.

Vozidlo M2 Bradley

Video: 1 proti 3, jediný americký M2 Bradley dokázal zničit 3 ruské MT-LB, což je ukázka přesily moderní zbraně

I bez přídavného reaktivního pancéřování je však Bradley považováno za jedno z nejodolnějších vozidel na světě – jeho pancíř by měl být schopen odolat projektilům do ráže 30 milimetrů. Military uvádí, že je také silně vyzbrojeno, jeho hlavní zbraní je rychlopalný kanon ráže 25 milimetrů doplněný koaxiálním kulometem, ale tříčlenná osádka může rovněž vést boj proti tankům, a to za pomoci řízení protitankových střel BGM-71 TOW s dosahem až 3 750 metrů. Vozidlo je používáno rovněž k přepravě výsadku 6 plně ozbrojených vojáků.

M2A2 Bradley přežije zásah dronem

Jak hodnotíte vozidlo M2 Bradley?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články