Video: malý ukrajinský dron dokázal odrovnat ruskou těžkou houfnici 2S19 Msta-S jediným zásahem

Samohybná houfnice Msta-S je i přes své pokročilé stáří ceněnou zbraní. Její ochrana však nemá šanci silnějším náložím odolat.

Houfnice 2S19 Msta-S i Zdroj fotografie: Uživatel Michael / Creative Commons / CC BY
                   

Ve válce na Ukrajině dochází k mnoha střetům, z nichž jsou některé větší než jiné, a další zase oproti nim vyloženě malé. V celém ozbrojeném konfliktu přitom hraje velkou roli dělostřelectvo, i proto se ho snaží jedna strana té druhé ničit, jak to jenom jde. Denně tak mohou být ztráty dělostřeleckých systémů v jednotkách až desítkách kusů, což záleží na situaci na frontě i způsobu nasazení dělostřelectva, protože nejsnáze je k nalezení v okamžiku, kdy střílí. Možností, jak ho zničit, je pak několik – a mezi nejúčinnější patří sebevražedné drony. Ty také mají na účtu zničení ruské houfnice Msta-S, jak uvedl Serhii Sternenko na X (Twitteru); video je níže.

Dron je pro Msta-S nebezpečný

Jeden z útoků na dělostřelectvo je vidět na videu pod tímto článkem – jde konkrétně o zničení ruské samohybné houfnice 2S19 Msta-S. Podle Defence-Blog k tomu ukrajinští vojáci využili malý komerční dron s nějakou trhavinou nebo hlavicí z RPG-7, s nímž do houfnice narazili. Ta má přitom věž z ocelového svařovaného pancíře, který osádku ochrání proti střepinám a palbě ručních zbraní, ale proti granátu z RPG nikoliv; a stačí jenom jediný zásah. Podobně by nicméně s velkou pravděpodobností dopadla i kterákoliv jiná houfnice, i nějaká moderní.

Poničená houfnice Msta-S iZdroj fotografie: Michał Derela / Creative Commons / CC BY-SA
Poničená a časem značně poznamenaná houfnice Msta-S (nejedná se o v článku popisovanou zbraň)

Záběry ukazují, že se houfnici nejspíše podařilo objevit ukrajinskému průzkumnému dronu v okamžiku, kdy zrovna střílela (jeden z výstřelů je dokonce vidět). V té době musí obsluha postavit zbraň tak, aby měla volný prostor pro střelbu, což ji obvykle odhaluje, a prozrazuje ji i dým vycházející z hlavně. Nepomůže pak ani to, že se houfnice nachází v pásu lesa, na kameře dronu je velmi dobře viditelná a operátor sebevražedného dronu do ní může narazit.

Ruské zbraně mohou být modernizované

Houfnici 2S19 Msta-S používají obě strany války na Ukrajině, jde totiž o zbraň vyvinutou ještě v době Sovětského svazu. V ruské armádě ovšem tvoří hlavní oporu dělostřelectva. Jak je poměrně běžné, má ráži 152 milimetrů a s raketově poháněným střelivem má být schopna zasahovat cíle do vzdálenosti až 36 kilometrů, i když není tak přesná jako Ukrajině dodané západní zbraně. Ruská armáda by však měla dostávat i modernizované Msta-SM2 schopné dostřelit až 80 kilometrů daleko, jak jsme již na Armádním zpravodaji informovali.

Tažená houfnice Msta-B

Sovětský „městský zabiják“ Msta-B je i dnes opravdu skvělá zbraň, která zničí domy i tanky; a navíc odpálí naváděnou munici Krasnopol

Sovětští konstruktéři umístili podle MilitaryToday zbraň na podvozek vycházející z tanků T-72 a T-80. Její hmotnost je 42 tun a dokáže se pohybovat rychlostí až 60 km/h, díky pásovému podvozku pak zvládá i velmi náročný terén – po přípravě dokonce zvládne přebrodit vodní překážku hlubokou až 5 metrů. Houfnice 2S19 Msta-S je ve výzbroji nejen některých postsovětských států, Rusko ji totiž prodalo třeba do Venezuely, Etiopie nebo Maroka.

Jak se může houfnice bránit sebevražednému dronu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články