Záběry z námořního dronu ukazují zásah ruské lodě na Krymu, Ukrajinci zlikvidovali důležité výsadkové plavidlo

Pakliže se podaří nepřátele zaskočit, mohou si námořní drony připsat významný úspěch. I ztráta menších výsadkových lodí totiž může být citelná.

Výsadková loď třídy Ondatra i Zdroj fotografie: Uživatel Alex omen / Creactive Commons / CC BY
                   

Rusko mělo ještě na začátku války v Černém moři silnou flotilu a ukrajinské námořnictvo pro něj nepředstavovalo hrozbu. Situace se ovšem změnila i přesto, že Ukrajina nemá na moři žádné větší lodě, a zasazuje ruské černomořské flotile citelné rány. Kromě protilodních raket nebo řízených střel k tomu využívá obávané námořní drony, jejichž poslední útok také připravil Černomořskou flotilu o dvě menší výsadková plavidla, informovala ukrajinská vláda.

Cílem byla plavidla s BTR-82 na palubě

Snad poslední úspěšný útok námořními drony uskutečnili Ukrajinci v přístavu Čornomorsk na severozápadě okupovaného Krymského poloostrova. Portál MilIn uvedl, že si vojáci vzali na mušku dvojici menších výsadkových plavidel – prvním byla loď třídy Project 1176 Akula označovaná také jako třída Ondatra, druhým pak plavidlo třídy Project 11770, které je též označované jako třída Serna. Lodě přitom byly podle veho v přístavu, ale na palubě měly nést obrněné transportéry BTR-82, a pravděpodobně i nějaké vojáky.

Rychlá výsadková loď třídy Serna iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Rychlá výsadková loď třídy Serna

Video dostupné pod tímto článkem pak ukazuje útok na plavidlo třídy Ondatra, což je první ze zmíněných. Do lodi evidentně narazil nejdříve první dron, a po chvíli další, který dílo dokonal. Kolik dronů bylo k útoku použito, není jasné, ale musely být minimálně tři. Obě z plavidel ale skončila na dně, uvádí s odkazem na analyzované satelitní snímky Defence-Blog. Je však otázkou, co dělala tato výsadková plavidla v přístavu blízko území ovládaného Ukrajinou, Rusové je nejspíše používali k převozu jednotek a techniky do Chersonské oblasti, případně ústí Dněpru.

I malá plavidla jsou úspěch

Potopené výsadkové lodě nepatří ke zrovna velkým plavidlům. Zatímco to třídy Ondatra je 24,5 metrů dlouhé a na jeho palubu se vejde 1 tank, 22 vojáků nebo 50 tun nákladu, Serna má délku 25,6 metrů a uveze 92 vojáků, tank nebo dvojici obrněných transportérů. Předností druhé jmenované je vysoká rychlost 30 uzlů, zatímco třída Ondatra zvládá jenom 11,5 uzlů. Tato malá plavidla přitom nejsou pro ukrajinské mořské drony problém – Sea Baby, který byl k útoku využit, a který je schopný ovládnout celé Černé moře, má nosnost 850 kilogramů výbušnin.

Potopená loď

Improvizovaná bariéra z potopených lodí je poměrně účinná a Krymský most může ochránit, i tato stará taktika má ale slabiny

Ačkoliv se zdánlivě nejedná o nějak významný úlovek, budou plavila ruskému námořnictvu chybět. Využívalo je totiž nejenom k přepravě, ale rovněž na ně instalovalo třeba systémy protivzdušné obrany, aby tak provizorně dokázalo ochránit jiné lodě. O invazi z moře sice nemůže Rusko vzhledem k obraně ukrajinského pobřeží ani uvažovat, lodě by však potřebovalo ve velkém počtu k zásobování Krymu, pakliže by se Ukrajině podařilo zničit Kerčský most.

Útok dronů na výsadkovou loď třídy Ondatra

Jak by to asi vypadalo, kdyby opravdu padl most na Krym?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články