Video: nehybný ruský tanker je pro 230kg naváděnou pumu snadný cíl. Stačí se dobře trefit a exploze dosáhne až do půlky lodě

Jestliže se plavidla nepohybují, jsou obecně snadným cílem. I jedna z menších pum přitom dokáže nadělat rozsáhlé škody.

Ruský tanker i Zdroj fotografie: Bruno Girin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ničit plavidla bývá ve válce vždy jedním z hlavních cílů, neboť jsou drahá a jejich nahrazení vyčerpává protivníkovi zdroje, ale také to může výrazným způsobem omezit jeho možnosti při přesouvání a zásobování. Cílem se navíc může stát i plavidlo ukotvené a dlouhou dobu nepoužívané, například když se stane základnou pro působení nepřátelských sil. Zničit kupříkladu nehybný tanker je pak pochopitelně jednodušší než se trefit do plujícího.

Snadný útok provedený jedinou pumou

Jak může vypadat útok na nehybný tanker, ukazuje video níže. MilIn k tomu uvádí, že plavidlo uvízlo dlouhodobě u břehu a místo přepravy materiálu sloužilo jako základna ruských sil. Bylo proto logické, že na na něj byl uskutečněn útok, a jako nejjednodušší se ukázal útok ze vzduchu, přičemž vše nasnímal průzkumný dron, který plavidlo monitoroval. Vidět je mimochodem i rozsah exploze, kdy „ohnivá koule“ dosahuje skoro do 1/2 lodě.

Francouzská klouzavá puma AASM iZdroj fotografie: Safran Group
Francouzská klouzavá puma AASM

Ke zničení byla použita přesně naváděná klouzavá puma – buď se jednalo o JDAM, nebo AASM – není jasné, jak veliká použitá puma byla, ale její exploze dokázala velice účinně zdemolovat zadní nástavbu většinou užívanou posádkou, na jejíž vrchní části bývá kapitánský můstek. Lze tedy předpokládat, že puma musela být alespoň 230 kg těžká, neboť z nástavby odlétl veliký kus, a to dokonce mimo záběr kamery. Menší puma by pravděpodobně nebyla takové destrukce schopna, i když i velikost tankeru lze jenom odhadovat.

Sada mění gravitační pumu na přesnou

JDAM je americký produkt, který je osazován na běžné gravitační pumy o hmotnosti 230 až 910 kilogramů. Airforce-Technology uvádí, že je na takovou pumu přidělaná konverzní sada s navigačním systémem, křídly a s ocasními řídicími plochami, což z ní dělá klouzavou naváděnou pumu. Její dosah je dle hmotnosti a výšky odhození až 72 kilometrů a průměrná odchylka od cíle 5 metrů, což na zničení stojící lodě více než dostačuje.

Ukrajinský tank T-84 Oplot

„Nezničitelné“ ukrajinské tanky T-84 i po roce války přežívají a ničí: dosud nejspíše nepadl jediný z nich, ale Ukrajina jich má jen hrstku

AASM je zase produkt francouzský a jde o podobnou konverzní sadu pro pumy od hmotnosti 125 do 1 000 kg, uvádí Wikipedia. Obsahuje nejen řídicí plochy, ale i raketový posilovač, což umožní bombu svrhávat i z nižších výšek; dosah je přes 70 kilometrů od místa shozu. Kromě satelitního navádění může mít puma laserové nebo infračervené, přičemž se satelitním má přesnost 10 metrů, se satelitním a infračerveným pak kolem 1 metru.

Zničení tankeru klouzavou pumou

Jak velká puma byla podle vás použita?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články