Video: jako lovná zvěř – ruské vojáky na obrněncích pronásledovaly ukrajinské drony tak dlouho, až z jejich útoku nic nezbylo

Ačkoliv nejsou drony ve válce na Ukrajině ničím novým, ne všichni se před nimi mají na pozoru. Ztráty útočníků pak mohou být zcela zbytečné.

Ruští vojáci u BVP i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Pro válku na Ukrajině je specifické, že jde o první velkou válku s masivním nasazením dronů, a to včetně těch sebevražedných. Často se sice jedná jenom o upravené civilní drony s nějakou hlavicí, ale i ty dokáží být mimořádně úspěšné. Ukrajina i Rusko mají přitom velké týmy operátorů a používají je hlavně v oblasti těch největších bojů. Nezřídka jsou to právě drony, kdo nakonec rozhodne o výsledku nějakého střetu. To ukazuje i případ, kdy operátoři s drony vytrvale pronásledovali nepřítele, jako se to stalo u Avdijivky v první polovině listopadu 2023; upozornila na to skupina „Alfa“ na svém Telegramu a video je níže.

U Avdijivky padla spousta techniky

Masivní nasazení dronů proti nepřátelské technice ukazuje i video pod tímto článkem. Portál MilIn uvedl, že jde o záběry z akcí ukrajinské jednotky Alfa a pořízeny byly během ruských útoků u města Avdijivka v Doněcké oblasti. Jde o místo, kde se ruská armáda snaží v posledních týdnech o protiútok, k čemuž nasadila mnoho jednotek, tanků, BVP nebo obrněných transportérů. Má ale i veliké ztráty, a část z nich jde na vrub právě dronům.

Ukrajinský MPV dron s RPG střelou iZdroj fotografie: Public Domain
Sebevražedný dron s hlavicí z RPG-7

Sestříhané video ukazuje útoky sebevražedných dronů vyrobených z běžných komerčních kvadrokoptér, na nichž je často vidět nesená kumulativní hlavice – pravděpodobně pochází z RPG-7, což je v této válce asi nejrozšířenější typ. Spolehlivě přitom vyřadí BVP nebo obrněný transportér, kdežto u tanku už záleží hlavně na místě zásahu. Jednotka Alfa měla takto zničit hlavně ruská vozidla BMP-1, transportéry MT-LB, ale třeba i nákladní automobil s posádkou na korbě a táhnoucí dělo. Krom techniky byly ztráty značné i mezi ruskými vojáky.

Ani úspěšný zásah není vždy konec

Záběry často ukazují třeba BMP-1, jak „obsypané“ vojáky jede po cestě. Na to kumulativní hlavice z RPG-7 bohatě stačí, dle MilitaryToday má průbojnost až 750 mm RHAe, ale většinou kolem 400 až 500 mm. Na videu je pak vidět, že ačkoliv projektil dokáže proniknout do vnitřku BMP-1, nemusí to znamenat zabití všech vojáků. Mnozí vyvázli pouze poranění. Vidět také je, jak se někteří pokoušeli seskočit v momentě, kdy zahlédli dron.

Pozice doněckých separatistů u města Doněck, u něhož leží Avdijivka

Druhý Bachmut, dost možná hrozí mohutný ruský útok na strategicky nevýznamnou Avdijivku. Ukrajince by mohlo udolat až 40 000 vojáků

Ukrajinští operátoři dronů se ale zaměřili také na tank, na videu je viditelný útok na ruský obrněnec s protidronovou střechou nad věží, ale ani ta jeho osádce nepomohla. Operátor s dronem nalétl zkušeně ze strany a kumulativní hlavice evidentně prorazila dovnitř – plameny šlehající z pokopu svědčí o vznícení uložené munice. Cílem takového útoku však nutně nemusí být obrněná technika a automobily, na jednom ze záběrů je vidět, jak operátor naletěl s dronem do zákopu plného ruských vojáků, což jistě vedlo k vyřazení alespoň části z nich.

Akce ukrajinských dronů u Avdijivky

Je možné dosahovat ještě efektivnějších vítězství?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články