Video: za pouhých 300 sekund systém MIM-104 Patriot zničil ruský bombardér Su-34, stíhačku Su-35 a 3 vrtulníky Mi-8

Zasáhnout dokáže i  na stovky kilometrů daleko, a soustředit se může hned na několik cílů současně. Uniknout jeho raketám je přitom téměř nemožné.

MIM-104 Patriot s kontejnery na 8 střel PAC-3 a 4 střely PAC-3 MSE i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Moderní systémy protivzdušné obrany jsou možná smrtící více, než si někteří lidé uvědomují nebo připouští. Vždyť jediný obvykle disponuje i několika desítkami střel, které může navádět na několik cílů najednou. Takže pokud se v jeho dosahu ocitne vícero cílů naráz, dokáže je doslova vmžiku smést z oblohy. Tedy stejně, jako to velitel ukrajinských vzdušných sil popsal pro Novynarnia. Systémů takových schopností existuje na světě více, a jedním z nich je americký MIM-104 Patriot. Ne každý ví, že ačkoliv je spojován hlavně s protiraketovou obranou, je stejně tak účinný proti letadlům nebo vrtulníkům, event. dronům.

Zatímco Patriot vidí, letouny ne

Americký MIM-104 Patriot byl koncipován na ochranu vzdušného prostoru – v prvních letech existence hlavně proti letadlům a řízeným střelám – ale postupně byl zdokonalován i v boji proti balistickým raketám. Jeho předností je sada výkonných radarů schopných detekovat cíle až na několik stovek kilometrů daleko, i když přesné údaje veřejně známé nejsou, a také různé typy střel. Každá z nich je přitom vhodnější pro jiný cíl, takže si může obsluha vybrat tu nejvhodnější a zajistit nejefektivnější pravděpodobnost zničení.

S-350Z, ruský systém protivzdušné obrany

„Ruský systém protivzdušné obrany S-350 Vityaz je lepší než americký Patriot,“ pochvaloval si ruský expert Alexander Michajlov

I díky tomu je jediná baterie MIM-104 Patriot schopna sestřelit hned 5 vzdušných cílů během 5 minut, uvádí Forbes. V tomto případě se jednalo o moderní letouny, konkrétně o víceúčelový stíhací stroj Suchoj Su-35 Flanker-E, stíhací bombardér Suchoj Su-34 Fullback, a trojici vrtulníků Mil Mi-8. Sestřel se navíc povedl dálku desítek kilometrů, a min. v jednom případě byl vrtulník ve verzi Mi-8MTPR-1 nesoucí systém Rychag-AV na rušení radarů. Systémy elektronického boje mají i letadla, ale proti moderní technice jsou evidentně neúčinné.

Až 8 odpalovacích vozidel v baterii

Schopnost zničit několik cílů není až tak překvapivá, běžná baterie MIM-104 Patriot se totiž skládá z 6 až 8 odpalovacích vozidel, jak uvádí MissileThreat. Na každém z nich může přitom být 4 až 16 střel, záleží na typu. Systém obsahuje řídicí stanoviště, do něhož proudí všechna data z radarových systémů, a následně obsluha rozhodne, jakou střelu na jaký cíl a z jakého odpalovacího zařízení vyšle. Některé z nich musí během letu řídit, další nikoliv.

Davidův prak, systém protivzdušné obrany

Davidův prak „aka“ Kouzelná hůlka má 2násobný dosah než americký Patriot, na uzdě udrží i ruské bombardéry Tupolev Tu-160 a Tu-95

Zda bude sestřel opravdu úspěšný, záleží i na typu střely. Například PAC-2 dokáží zasahovat proti vzdušným cílům do vzdálenosti až 160 kilometrů a zničí je výbuchem a následnou sprškou šrapnelů. Vybaveny jsou přitom poloaktivním naváděním, takže je řídí velitelské středisko. Novější PAC-3 MSE pak mají dosah 120 kilometrů, ale zase aktivní radarové navádění, přičemž cíl zničí přímým dopadem. Některé schopnosti střel nejsou veřejně známé, ale mají být velmi rychlé a obratné – uniknout jim je tedy neobyčejně obtížné.

Některé sestřely jsou vidět v tomto videu, další potom níže

Jaký systém protivzdušné obrany považujete za nejlepší?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články