To je rychlost, Polsko už má ve výzbroji jihokorejské bitevníky FA-50, přitom je objednalo relativně nedávno

Polská armáda nakupuje zbraně ve velkém v Jižní Koreji, protože je schopná je dodat rychle. Mnohou techniku už přitom dostala, poměrně nově i letouny.

Jihokorejská stíhačka KAI FA-50 i Zdroj fotografie: Letectvo Korejské republiky
                   

Polsko investuje do armády opravdu mohutně a nejspíše nejvíce v EU v poměru k HDP. Rychlost přitom ještě zvýšilo po invazi Ruska na Ukrajinu, jenomže narazilo na limity západních zbrojovek, které mají po letech mírového stavu a jen vlažného zájmu o zbraně omezené kapacity. Nyní je ale zájem takový, že je na mnohé systémy několikaletá fronta. To Polsko nakonec vyřešilo po svém a našlo si rychlého dodavatele v podobě jihokorejského průmyslu. Příkladem jeho schopností jsou také lehká bitevní letadla KAI FA-50 Golden Eagle, která už má, uvádí ShephardMedia.

FA-50 dorazila do Polska za 16 měsíců

O nákupu 48 nových lehkých bitevních letadel z Jižní Koreje rozhodlo Polsko krátce po invazi Ruska na Ukrajinu v únoru 2022, konkrétně byla smlouva podepsána v červenci 2022. A portál Defence-Blog na začátku listopadu 2023 uvedl, že jsou již první letadla v Polsku, kam se dostala jenom 16 měsíců od objednávky. Něčeho podobného nejsou evropští ani američtí producenti letadel schopni, protože mají dlouhou řadu čekatelů a nízkou produkci. Pro srovnání, Česko se letos rozhodlo pro letouny Lockheed Martin F-35A Lightning II, z nichž první dorazí v roce 2031.

Na druhou stranu je nutno říci, že jsou mezi F-35A a FA-50 značné rozdíly. V prvním případě jde o plnohodnotný a velmi složitý stroj 5. generace, zatímco korejský letoun je lehký nadzvukový bitevník 4. generace vyvinutý z cvičného letounu KAI T-50 Golden Eagle. Jeho vývoj začal v roce 1997 a byl dokončen v roce 2006, zatímco certifikaci získal o 6 let později, uvedl portál Airforce-Technology. Je jasné, že je výroba takového letounu mnohem jednodušší, ale i tak rychlost výroby bezesporu svědčí o schopnostech jihokorejských zbrojovek.

Nadzvukový bitevník se schopnostmi stíhačky

Letoun FA-50 je především bitevník, ale má schopnost plnit i funkce stíhacího letounu. Jedná se o jednomotorový stroj s délkou 13,14 metrů a rozpětím křídel 9,48 metrů. O jeho pohon se stará motor General Electric F404, s nímž je schopen dosahovat rychlosti až Mach 1,5 a vystoupat do výšky téměř 15 kilometrů. I když je přitom KAI FA-50 poměrně malý, má 2člennou osádku. Polsko má celkově dostat 12 letounů starší verze Blok 10, a zbylých 36 bude modernější Blok 20.

Jihokorejská houfnice K9 Thunder

Co si Polsko objednalo od Jihokorejců před pár měsíci, už představilo na cvičišti. Nákup skoro 2 000 kusů techniky za 340 miliard měl smysl

Novější verze se může pochlubit třeba moderním radarem typu AESA nebo schopností používat radarem naváděné střely AIM-120 AMRAAM, což z ní dělá i velmi schopný stíhací letoun. Starší verze oproti tomu používá jenom střely AIM-9 Sidewinder krátkého dosahu. KAI FA-50 Golden Eagle může nést výzbroj o celkové hmotnosti 5,4 tun na 7 závěsnících, a jednat se může o celou škálu pum včetně přesně naváděných. Mj. má být schopen odpalovat řízenou střelu KEPD 350 Taurus a disponuje i kanonem ráže 20 milimetrů s 205 náboji.

Letouny FA-50 míří do Polska

Jak je možné, že západní zbrojovky nedokáží rychle navýšit kapacity, když Jižní Korea i Rusko ano?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články