Foto: byť se zdá ruský radarový systém 92N6E jenom poškozený, uvnitř může být doslova na kaši, zasáhne-li ho raketa z HIMARS

Cíl není vždy nutné vyhodit do povětří, k jeho zničení poslouží i hlavice, která ho pomocí značného množství fragmentů doslova prošpikuje skrz naskrz.

Radar 96N6A i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Boj s vyspělou protivzdušnou obranou je velice obtížný a zároveň nesmírně potřebný, a zničení každé části je velikým úspěchem. Útočit lze mnoha způsoby, ale nejlepší je takový, aby zajistil její totální zničení. Kupodivu se nemusí jednat ani o silný výbuch, stačí, pokud ji šrapnely nebo fragmenty dokonale poškodí. Existují k tomu i speciální hlavice.

Cenný radar zasáhla raketa z M142 HIMARS

Na fotografii v tomto článku publikované na síti X lze vidět, jak dopadl útok na ruský radar protivzdušné obrany 92N6E. Jde o velmi cenný systém, protože je používán spolu se systémy S-400, případně S-300. K útoku na něj byla použita raketa vypálená z raketometu M142 HIMARS, uvádí Defence-Blog, a ze záběru je jasné, že se útok velice dobře povedl, ačkoliv byly nakonec potřeba 4 střely, jak ukazuje video údajně zobrazující útok.

Na fotografii se sice zdá, že jsou v radaru jenom malé dírky, ale jinak vypadá téměř v pořádku. Zdání však může velice klamat, protože uvnitř bude téměř jistě vše úplně na kaši, a to doslova. Právě dírky viditelné v kabině naznačují, že obsluha raketometu využila k zásahu speciální raketu M30A1, jejímž nejničivějším prvkem je 182 000 wolframových kuliček uvnitř bojové hlavice. V místě cíle působí jako jakási obří brokovnice, přičemž jsou projektily schopné proletět i slabšími typy pancíře a uvnitř techniky poté nadělat naprostou paseku.

Radarový systém 92N6E uřídí až 12 střel

Multifunkční radar 92N6E je primárním radarem hlavně u systému S-400. RadarTutorial uvádí, že je umístěn na podvozku nákladního automobilu MAZ-7910 8×8, což mu zajišťuje velice slušnou mobilitu, a dosah ploché radarové antény má být kolem 320 km. Radar má pak být schopen navádět až 12 střel 40N6 proti 6 různým cílům najednou. Takové střely teoreticky dokáží zasahovat cíle vzdálené až 400 kilometrů, i když v praxi to je mnohem méně.

Kazetová munice na Ukrajině

Vzácná kazetová dělostřelecká munice poslouží dobře i jako zbraň pro drony, rozebírat ji (ke všemu bruskou) ale nedává smysl

V případě videa musela obsluha umístit radar relativně nedaleko bojové linie, neb dosah střel M30A1 je maximálně 92 km, uvádí Wikipedia, ale většinou se udává vzdálenost kolem 80 km. Střela je naváděna prostřednictvím GPS, takže je velice přesná, ale na druhou stranu je toto navádění možné rušit a mást. Vyvinuta byla jako náhrada střely z kazetovou hlavicí, jejíž submunice nemusela v některých případech explodovat a zůstat tak nebezpečná.

Zničení radaru 92N6E

Je podle vás zasažený radar na odpis, nebo zdání klame?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články